Kafe Dalgona, një kafe virale

Kafe Dalgona

Çfarë lloj kafeje është kafja dalgona? I bëra vetes të njëjtën pyetje disa javë më parë, kur e pashë të përmendur në rrjetet e mia. Tani, e di që është një kafe kremoze dhe me shkume që lindi në Korenë e Jugut gjatë fazës së parë të pandemisë dhe shkaktoi furinë më vonë në rrjete, veçanërisht në Tik Tok,

Në atë karantinë të parë, siç kam lexuar, u bë modë të ndaje përgatitjen e kësaj kafeje në Tik Tok. Një rrjet që nuk e përdor, prandaj nuk e kam zbuluar deri më tani. Dhe është turp, sepse kjo kafe është perfekte për verën e shoqëruar me pak akull. A guxoni ta provoni?

Ju duhen vetëm katër përbërës, tre në përmasa të barabarta, për ta përgatitur atë: kafe të tretshme, sheqer, ujë të nxehtë dhe qumësht ose pije perimeshMe Plus, natyrisht, një blender; elektrike nëse nuk doni të kaloni 10 minuta duke rrahur kafenë me dorë. Pasi të keni mbaruar, mund ta dekoroni me kanellë, kakao apo edhe mjaltë. A nuk doni ta provoni tashmë? Shtoni disa biskota çokollate drejt ekuacionit dhe do të keni rostiçeri të përsosur.

Receta

Kafe Dalgona
Kafeja Dalgona është një kafe kremoze dhe me gaz që lindi në Korenë e Jugut dhe u përhap gjatë pjesës së parë të pandemisë përmes rrjeteve sociale.
Author:
Lloji i recetës: Pije
Shërbime: 1
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 lugë kafe të tretshme
 • 2 lugë sheqer
 • 2 lugë ujë të nxehtë
 • Qumësht ose pije perimesh
 • Akull (opsional)
Preparación
 1. Në një gotë ose tas me blender rrahim kafen e tretshme, sheqerin dhe ujin e nxehtë, derisa të trashet dhe të marrim një krem ​​kafeje. Do të duhen një ose dy minuta për ta bërë atë; disa më shumë nëse përdorni mikserin e dorës.
 2. Pasi të keni mbaruar, vendosni kuba akulli nëse dëshironi, në gotë dhe mbusheni deri në ⅔ me qumësht ose pije perimesh. Pas, kurorë me krem ​​kafeje.
 3. Shërbejeni kafenë dalgona menjëherë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.