Këshillë për ngrirjen e djathit të freskët

ngrij djathin e freskët

A mund të ngrish djathë të freskët? Po ti mundesh. Nëse keni blerë një vaskë me djathë të freskët që nuk do ta konsumoni, ngrirja e tij është një alternativë e shkëlqyeshme për ta ruajtur dhe për ta përdorur kur të keni nevojë. Origjina e saj e qumështit bën magazinimin e saj delikate, por jo e pamundur.

Djathi i freskët është një nga djathrat më delikatë. Ata mund të përballojnë temperaturat e ulëta, por ato cilësi dhe aromë do të ndikohen një herë e shkrirë dhe jo për të mirë. Sidoqoftë, duke pasur këtë në mendje, sot ne ndajmë me ju këshillat për ta bërë atë në mënyrën më të mirë të mundshme.

Hapat për të ngrirë djathin e freskët janë shumë të thjeshtë pasi do të keni kohë për të verifikuar. Megjithatë, para se të merreni me të, duhet të keni parasysh disa konsiderata. E para është se këshillohet vetëm ngrirja e një produkti që është i freskët, i përshtatshëm për t’u konsumuar ose përdorur në të përgatitje si kjo sallatë makarona. E dyta është se do të duhet të konsumoni djathin në një afati maksimal prej dy muajsh.

ngrij djathin e freskët

këshill

Këshillë për ngrirjen e djathit të freskët
Dëshironi të dini se si të ngrini djathin e freskët? Ne ndajmë me ju disa këshilla për ta bërë atë në mënyrë korrekte dhe për të qenë në gjendje ta përdorni kur keni nevojë.
Author:
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Djathë i freskët
 • Letër thithëse kuzhine
 • Mbështjellëse plastike, qese zip ose enë hermetike për të ngrirë
Preparación
 1. Ne heqim djathin e freskët nga frigorifer dhe ne prerë në feta të trasha, si në imazh, për të qenë më vonë në gjendje ta hiqni atë me pjesë.
 2. Ne i vendosim këto feta në letër thithëse dhe thahemi shumë mirë duke shtypur lehtë për ta ngrirë me sasinë minimale të ujit të mundshëm që të mos kristalizohet.
 3. pastaj, secilën pjesë e mbështjellim me mbështjellës plastik dhe i vendosim në një enë. Ju gjithashtu mund ta ngrini atë direkt në një qese hermetike
 4. Më në fund ne vendosim në frigorifer dhe ne e konsumojmë atë në dy muajt e ardhshëm.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.