Kërpudha me karkaleca deti

kërpudha-karkaleca.jpg

PGRRBRSIT (4 persona):

 • 500 gr e kërpudha varieteteve të ndryshme në treg, duke përfshirë kërpudha, në varësi të varietetit do të jetë aromë.
 • 250 gr e karkaleca deti të ngrirë qëruar.
 • hudhër, majdanoz, piper dhe kripë.
 • vaj ulliri ekstra të virgjër

P PRGATITJA:

Kërpudhat lahen dhe uji kullohet sa më shumë që të jetë e mundur, vendosen në një tigan të përshtatshëm për vëllimin e tyre, të ndarë në copa shumë të mëdha dhe as shumë të vogla dhe gatuhen pa ndonjë përbërës në mënyrë që të humbin një pjesë të ujit, kur të jenë gatuar, ka konsumuar pak, shtoni vajin, hudhrën, majdanozin, piperin dhe kripën dhe gatuajini në zjarr të ngadaltë për rreth 12 minuta. Mbaron duke përfshirë karkalecat tashmë të shkrirë vetëm në kohën kur gatuhen. Tedshtë kromuar duke vendosur kërpudhat poshtë dhe duke zbukuruar me disa karkaleca deti sipër. Isshtë një pjatë shumë e vlefshme kur do të keni disa gjëra për fillestarët.

Shih gjithashtu Boletus carpaccio

Tjetër receta diete


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kovaçi dijo

  ata janë mirë shuplaka gishtash

 2.   mainugo dijo

  ata duhet të jenë super të mirë .. nesër do t'i jap apéribo