Ijë i pjekur në barishte

Gjethe derri të pjekur me barishte dhe erëza

Gjethe derri të pjekur me barishte dhe erëza

Lënda e derrit është një mish me shumë pak yndyrë që konsumohet gjerësisht në shtëpitë tona. Më e zakonshmja është ta hani të pjekur në skarë, por këtë mënyrë për ta bërë atë në furrë do ta pëlqeni. Ne nuk njollosim asgjë, nuk na jep asnjë punë, dhe në më pak se 1 orë kemi një ije të shijshme të pjekjes dhe për të ngrënë disa njerëz.

Thjesht mund ta pjekim me kripë, piper dhe një shi me vaj ulliri, por sot doja t'i jepja një aromë shtesë duke shtuar disa bimë aromatike dhe erëza. Përveç që konsumohet si pjatë kryesore, është e përsosur për feta shumë të holla dhe për ta shërbyer si mish të ftohtë për një sanduiç të shijshëm.

Ijë të pjekur me barishte

Author:

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 copë ijë 1kg / 1.5Kg
 • verë e Bardhë
 • romero
 • rigon
 • trumzë
 • pluhur hudhre
 • xhenxhefil pluhur
 • vaj ulliri
 • kripë

Preparación
 1. Furrën e kthejmë në 250º në mënyrë që të ngrohet.
 2. Së pari duhet të pastrojmë shpinën mirë, me ndihmën e një thike heqim pak yndyrë që mund të ketë. E lajmë dhe e thajmë me letër kuzhine.
 3. Tani në një tas përziejmë të gjitha erëzat, përfshirë kripën, vendosim një lugë çaji secila pak a shumë, ose për shije.
 4. Vendosim tenderin në një tepsi, shtojmë erëzat dhe e lyejmë mirë në to, gjë që nuk mungon askund. Vendosim sipër një shi me vaj ulliri.
 5. Hedhim verën e bardhë në tepsi që të mos thahet shumë dhe shkojmë në furrë.
 6. Do ta kemi afërsisht 1 orë edhe pse varet nga pesha. Ndodh të dijë nëse është shpuar me një hell dhe duhet të dalë lëng me ngjyrë të hapur, por jo të kuqërremtë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.