Tuna mblidhet me hudhër

Tuna mblidhet me hudhër

A doni të gatuani ijët e tonit? Tuna është një peshk blu, i cili është shumë ushqyes për shkak të përmbajtjes së lartë të proteinave, i pasur me kalcium, vitamina dhe acide yndyrore omega 3. isshtë një ushqim shumë i shijshëm, i cili ka sugjeruar shumë receta të shijshme. Sot do të përgatisim ijët e tonit me hudhër dhe verë të bardhë.

Koha e përgatitjes: 15 minuta

Përbërësit

Këta janë përbërësit që duhet të grumbulloni për të përgatitur një racion për 3 ose 4 persona:

 • 4 ijë ton
 • 1 limon
 • 6 karafil hudhër, të grirë
 • 1 gotë verë të bardhë
 • majdanoz i copëtuar
 • 1 lugë çaji mustardë.
 • kripë, piper, vaj ulliri

Preparación

Vendosim ijet për të skuqur në një tenxhere me katër lugë vaj ulliri.

Kur të jenë artë në të dy anët, aromatizoni dhe shtoni hudhrën e grirë së bashku me verën, lëngun e gjysmës së limonit dhe mustardën.

Ngremë nxehtësi të moderuar derisa salca të fillojë të trashet dhe shtojmë majdanozin e copëtuar.

Në vend që të grihni hudhrën, mund ta prisni në feta të holla. Zbukuroni me pykë limoni. Një shoqërues i mirë i kësaj pjate është patate e zier ose pure.

Tuna është një nga peshqit më të konsumuar nga të gjithë. Ndonjëherë do ta marrim të konservuar dhe në të tjerat, të freskëta. Pa dyshim, ky opsion i fundit është më se i përsosur për të qenë në gjendje të bëni lloje të ndryshme të recetave. Ka Acidet yndyrore omega-3 por përveç kësaj, ajo parandalon sëmundje të caktuara kardiovaskulare në të njëjtën kohë që mbron trurin tonë. Keni nevojë për më shumë arsye për ta konsumuar? Më poshtë keni më shumë receta për ijet e tonit në rast se keni dashur më shumë.

Ton hudhër nga Isla Cristina

Lënda e tonit

Një nga zonat kryesore të peshkimit kur flasim për tonin është Isla Cristina. Kjo komunë e Huelvës ka një aktivitet themelor që është peshkimi. Prandaj, mund të merren produktet më të mira në treg. Edhe pse tuna mund të përgatitet në shumë mënyra, ton me hudhër nga Isla Cristina është një nga më të njohurit dhe më të famshmit.

Përbërësit:

 • Gjysmë kilogramë ton (nëse mund të zgjidhni, asgjë si pjesa e quajtur Tarantelo. Një pjesë në formë trekëndëshi që ka tuna. Ndodhet shumë afër ijes dhe para të ashtuquajturës bisht të bardhë).
 • Gjysmë gotë uthull
 • Dy thelpinj hudhre
 • Vaj ulliri
 • Qimnon
 • Kripë dhe piper

Përgatitja:

Së pari duhet të gatuani tonin me ujë, kripë dhe uthull. Kur të piqet, do ta hiqni dhe do ta prisni në copa ose feta. Ndërkohë, hudhrën duhet ta shtypni së bashku me qimnon. Mund të shtoni edhe një lugë gjelle uthull. Tani ju keni për të sezoni çdo pjesë e tonit dhe kalojeni atë përmes përzierjes së hudhrës dhe qimnonit. Ato vendosen në një enë dhe sipër tyre hidhet vaj, derisa të mbulohet mirë secila copë. Më në fund, duhet ta lini të pushojë deri të nesërmen dhe ta shërbeni të ftohtë.

Recetë e tonit me hudhër të ftohtë

Recetë e tonit me hudhër të ftohtë

Përbërësit:

 • Gjysmë kilogram ije ton
 • XNUMX/XNUMX lëng limoni
 • 4 karafil hudhër, të grirë
 • Dafinë
 • karafil
 • Një majë piper
 • Kripë
 • majdanoz
 • Vaj ulliri

Përgatitja:

Ne do të vendosim në zjarr një tenxhere me ujë, lëngun e limonit, kripën, si dhe karafilët dhe fletën e dafinës. Sapo të fillojë të vlojë, do të duhet të shtojmë ijën e tonit. Ne do ta lëmë për rreth 12 minuta. Pasi të ketë kaluar kjo kohë, ne e heqim atë nga nxehtësia dhe e kalojmë përmes ujit të ftohtë.

Tani është koha për të sezonit të tonit dhe për ta vendosur atë në një tabaka. Nga ana tjetër, ne do të përziejmë hudhrën dhe majdanozin. Timeshtë koha për të shkuar prerja e tonit në feta të holla.

Ne do t'i vendosim në një enë të madhe. Mbi to, do të shtojmë përzierjen e hudhrës dhe majdanozit, për të shtuar më shumë shtresa toni sipër. Në fund, do të shtojmë vaj për ta mbuluar. Në të njëjtën mënyrë si në recetën e mëparshme, duhet ta lëmë të pushojë në frigorifer. Për ta bërë këtë, asgjë si gjithmonë duke e bërë atë një ditë më parë. Sigurisht, do të shërbehet i ftohtë.

Ton hudhër i pjekur në skarë 

Ton hudhër i pjekur në skarë

Përbërësit:

 • Biftekët e tonit
 • 4 dientes de ajo
 • majdanoz
 • Vaj ulliri
 • Kripë

Përgatitja:

Së pari duhet të grijmë thelpinjtë e hudhrës shumë imët. Do ti perziejme me majdanozin, gjithashtu te grire mire. Shtojmë pak vaj ulliri dhe rezervojmë. Ne ngrohim rrjetën aty ku do të bëjmë biftekët e tonit.

Shtojmë pak vaj dhe vendosim filetot. Shtojmë pak kripë mbi to dhe i lëmë për rreth 4 minuta në secilën anë, afërsisht. Ne do t'i vendosim në një tabaka dhe do të shtojmë disa lugë gjelle të veshjes që kishim bërë me hudhrën, majdanozin dhe vajin.

¡Një pjatë e shpejtë dhe shumë e shijshme siç është toni i hudhrës në skarë!.

Nëse ju pëlqen tuna aq shumë sa ne, provojeni me salcë domate 😉:

Artikulli i lidhur:
Ton me salcë domate

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ALICE RAMOS dijo

  E DUA KETE RECETE POR NUK KAM PARLUZI

  1.    nestor dijo

   Nuk kam ton

 2.   byrek me top dijo

  Po pyesni fqinjin ose blini atë