Humusi i qiqrave

Humusi i qiqrave

Humusi është një pasta e qiqrave o Pure patatesh zbukuruar me lëng limoni, salcë tahini ose krem, dhe vaj ulliri. Kjo pjatë është shumë tradicionale në kuzhinën arabe dhe po godet shumë edhe në kuzhinat tona spanjolle. Tahini është një pastë e bërë me farat e susamit që, së bashku me erëzat, i japin asaj nuancën karakteristike të aromës.

Ky humus i qiqrave mund të jetë ideal për të të gjitha llojet e pjatave anësore ose gjithashtu si pjatë kryesore si një pure ose makarona për dolli. Qiqra është një nga karbohidratet që i siguron trupit më shumë energji dhe gjithashtu rekomandohet shumë për diabetikët.

Përbërësit

 • 200 g qiqra të thata ose të gatuara.
 • 1 thelpinj hudhër.
 • 1/3 e një lugë çaji kripë.
 • 1/2 lugë çaji qimnon.
 • Lëng gjysmë limoni.
 • Një majë e specit të ëmbël.
 • Majdanoz.
 • Vaj ulliri
 • 1/2 gotë ujë
 • 2 lugë të mëdha tahini.

Preparación

Së pari, ne do të gatuajmë qiqrat në ujë në një tenxhere me presion për rreth 25 minuta. Para se të mbyllim tenxheren, do të duhet t'i heqim ato. Nëse vendosni për qiqrat e gatuar tashmë, do ta kurseni këtë hap.

Më pas, do të kullojmë qiqrat dhe ne do të shtypim me një pirun. Nëse keni një procesor, makinë ose mikser, mund t'i bluajni edhe atje.

pastaj, ne do t’i shtojmë kësaj pureje, thelpi hudhër, qimnon, kripë, lëng limoni dhe salcë tahini. Ne mundim përsëri derisa gjithçka të integrohet mirë.

Atëherë le të shkojmë duke shtuar ujë pak nga pak uji derisa të merrni një pastë, si një lloj guacamole meksikane.

Më në fund, ne do ta transferojmë këtë humus në një pjatë dhe Ne do të dekorojmë me majdanoz të copëtuar dhe pak spec të ëmbël. Përveç kësaj, ju mund të shtoni disa qiqra të rezervuara.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Humusi i qiqrave

Koha totale

Kilokalori për racion 451

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.