Petë hak

Petë hak

L petë Ato janë një nga pjatat e mia të preferuara dhe jo vetëm sepse kanë petë të trasha, por sepse duhen pak kohë për t’u bërë. Duke qenë një recetë kaq e thjeshtë dhe e shpejtë, ato janë të shkëlqyera për kur nuk ka shumë kohë për të gatuarKështu që merrni një laps dhe letër.

Përveç kësaj, është një recetë e mrekullueshme për të vegjlit Meqenëse duke simuluar pak peshk midis petëve, ata do t'i duan dhe nuk do të vendosin ndonjë problem në vaktin e ngrënies.

Përbërësit

 • 1 qepë e gjysmë.
 • 1 piper i madh i gjelbër
 • 2 domate të kuqe
 • 3 thelpinj hudhre.
 • 3 fileto hake të ngrira.
 • 400 petë të trasha.
 • Vaj ulliri
 • Supë ose ujë peshku.
 • Kripë.
 • Majdanoz.
 • Trumza.

Preparación

Para së gjithash, ne do të duhet shkrin hake i ngrirë Nëse është e freskët, shumë më mirë, edhe pse nëse ka ndonjë nxitim kjo është opsioni më i mirë. Ju do të duhet të shikoni me kujdes që nuk ka ferra.

Ne do të fillojmë me një të skuqura hudhër, qepë, piper dhe domate. Të gjithë të grirë mirë, do ta fusim në një tigan me nxehtësi mesatare dhe do ta bëjmë lëvore pak nga pak duke e përzier çdo disa minuta në mënyrë që të digjet. Ne do ta shtypim këtë dhe do ta derdhim përsëri në të njëjtën tigan.

Pastaj, ne do të përfshijmë supë peshku, kripë, trumzë dhe majdanoz dhe ne do t’i lëmë aromat të lidhen. Veçmas, ne do të presim hake në kube të mesme dhe do ta përfshijmë atë në tigan në mënyrë që ato të gatuhen në të njëjtën salcë.

Kur të shohim që peshku është vetëm 5-10 minuta larg, do të shtojmë petë dhe një gotë ujë. Ne do të gatuajmë disa 10 minuta derisa petë të zbuten dhe uji është konsumuar pak.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Petë hak

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 278

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.