Smoothie me perime ananasi dhe bollgur

Smoothie me ananas dhe bollgur

Lëngjet dhe smoothiet që përzihen fruta, perime dhe madje edhe drithëra si në këtë rast, janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë të gjitha vitaminat, mineralet dhe lëndët ushqyese që na duhet çdo ditë. Frutat në përgjithësi, përmbajnë sasi të mëdha të vitaminave dhe mineraleve thelbësore, janë të lehta dhe treten lehtë. Por në shumë raste, është e vështirë të marrësh të gjitha pjesët e rekomanduara të frutave.

Për këtë arsye, marrja e frutave ose perimeve në formën e një gojëmjaltë ose lëngu është një mënyrë e përsosur për të siguruar që ju të mbuloni të gjitha nevojat ushqyese. Gjithashtu në këtë rast, lëkundja ka një bazë pije soje kështu që është e përsosur për ata që ndjekin një dietë vegane. Nga ana tjetër, bollgur është një drithëra e plotë dhe shumë e shëndetshme. Siç mund ta shihni, kjo tronditje e shëndetshme është e përkryer për të filluar ditën me gjithë energjinë që kërkon jeta. Pa zhurmë të mëtejshme zbresim në kuzhinë!

Smoothie me perime ananasi dhe bollgur
Smoothie me perime ananasi dhe bollgur

Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Smoothies dhe lëngje
Shërbime: 2

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 500 ml pije soje ose ndonjë pije tjetër perimesh
 • një tas me tërshërë të mbështjellë
 • 3 feta ananasi natyral
 • një lugë gjelle mjaltë ose shurup agave
 • 3 luleshtrydhe
 • gjysmë lugë çaji xhenxhefil të bluar

Preparación
 1. Së pari ne do të vendosim thekon tërshërë në gotë blender dhe përzierje deri në marrjen e një pluhur të lehtë.
 2. Nëse kemi tërshërë në format mielli, mund ta kalojmë hapin e mëparshëm.
 3. Tani, ne shtojmë pije bollgur në gotë blender dhe mundi për disa sekonda.
 4. Luleshtrydhet i pastrojmë shumë mirë dhe i shtojmë në përzierje.
 5. Prisni ananasin me kujdes për të hequr të gjithë lëkurën shumë mirë dhe shtojeni në gotë.
 6. Pastaj rrahim shumë mirë derisa të marrim një shkundje kremoze.
 7. Shtoni xhenxhefilin e bluar dhe lugën e mjaltit dhe rrihni përsëri.
 8. Mund të shtojmë më shumë tërshërë ose më shumë pije soje, varësisht nga trashësia e dëshiruar.
 9. Pini shumë të ftohtë dhe konsumoni të freskët të përgatitur për të shijuar të gjitha vetitë e tij.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.