Zierje gjeldeti me perime

Zierje e Turqisë

Në këto data ju me siguri do të dëshironi një vakt të shëndetshëm për të kompensuar tepricat e festave. Kjo është arsyeja pse sot ju sjell një recetë të gjelit të pasur dhe të shëndetshëm, gjellë gjeldeti me perime.

Nëse dëshironi të plotësoni dietën mund ta shoqëroni këtë pjatë me një Krem qepësh ose krem karrota dhe kungujsh. Një tjetër mundësi është të shtoni më shumë perime në këtë pjatë dhe ta vendosni atë si një pjatë të vetme.

  Përbërësit e merakut të Turqisë

Përbërësit

 • 1 kg. gjellë gjeldeti
 • 4 zanahorias
 • 1/2 qepë
 • 15 gr piper
 • 2 dientes de ajo
 • 100 gr bizele te ngrira
 • 1 spërkatje verë të bardhë
 • kripë
 • piper
 • majdanoz

Recetë gjeldeti me perime

Preparación

Në një tenxhere vendosim qepën, hudhrën dhe specin e copëtuar dhe e kaurdisim. Kur të jetë pjekur mirë i shtojmë Mishi i gjelit, skuqeni të gjithë dhe shtoni pjesën tjetër të përbërësve. E mbajmë të gatuhet për 2 orë e gjysmë.

Pasi të jetë zier, nëse ka qenë shumë me lëng, e lëmë të ziejë në zjarr të fortë për ta zvogëluar.

Perfitoj!

Më shumë informacion - Krem qepësh, Krem karrota dhe kungull i njomë

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Zierje e Turqisë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 378

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marisa Rodriguez Dominguez dijo

  Mirëmëngjes:
  Receta duket shumë e shkurtër. Nuk është e nevojshme të shtjellohen shpjegimet, por as e kundërta.
  Se pjesa tjetër e përbërësve, me përjashtim të hudhrës, qepës dhe piperit, janë duke gatuar dy orë ose më shumë, duket e panevojshme dhe diçka që nuk duket mirë.
  Për shembull, bizelet nuk kanë nevojë për më shumë se dhjetë minuta për të gatuar.
  Ju faleminderit.
  Një përshëndetje
  Marisa