gishta pule

Gishtat e pulës Janë shirita të hollë pule pa lëkurë dhe kocka në brumë, ideale për përgatitjen e fëmijëve që e pëlqejnë shumë. Zakonisht shoqërohet me majonezë ose disa salca.

Një pjatë që na vlen si pjatë e dytë, për meze ose e shoqëruar vetëm me shiritat e pulës së një sallate, tashmë është një pjatë shumë e mirë.

gishta pule
Author:
Lloji i recetës: Mish
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 gjoks pule në shirita të hollë
 • 1 lugë çaji spec speci të ëmbël
 • P lugë çaji rigon
 • piper
 • Vezë 2
 • Therrime buke
 • Thërrima buke Vaj për tiganisje
 • Kripë
 • Majonezë për të shoqëruar
Preparación
 1. Për të përgatitur gishtat e pulës në shirita të hollë, fillimisht pastrojmë gjoksin e pulës nga kockat, lëkura dhe yndyra. Presim shirita të hollë pule.
 2. Në një enë hedhim paprikën, rigonin, kripën dhe piperin, përziejmë, shtojmë pak vaj ulliri, e përziejmë dhe shtojmë shiritat e pulës, i përziejmë mirë me marinadën dhe e lëmë të pushojë për një orë, e përziejmë gradualisht. Herë pas here që pula t'i marrë shijet mirë.
 3. Mund të shtoni më shumë erëza ose çfarëdo që dëshironi.
 4. E vendosim në frigorifer.
 5. Nxehim një tigan me vaj të bollshëm. Në një pjatë rrahim dy vezët dhe në një tjetër do të vendosim bukën e grirë.
 6. Nxjerrim pulën dhe e lyejmë me marinadën e kalojmë nga veza dhe më pas nga thërrimet e bukës e shtojmë tek vaji i nxehtë, i skuqim shiritat nga të dyja anët.
 7. I nxjerrim nga tigani pasi kane marre ngjyre te arte dhe po i vendosim ne nje pjate ku do te kemi nje leter kuzhine per te thithur vajin.
 8. Pasi i kemi gati të gjitha shiritat, i shërbejmë në një tas të shoqëruar me majonezë ose ndonjë salcë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.