gazpaço verore

Gazpacho e pasur dhe e shijshme verore, një pjatë tradicionale nga kuzhina andaluziane, një pjatë e freskët për të nisur një vakt veror. Tani hahet në të gjithë vendin, megjithëse secili i jep prekjen e vet.

Nëse ju pëlqejnë supat e ftohta, gazpaçot janë ideale për verën, mund t'i përgatisim me perime të stinës dhe të shtojmë perime të tjera ose të vendosim fruta që me siguri do t'ju pëlqejnë dhe do të përfundoni me një gazpaço shumë të shëndetshme.

Një recetë e lehtë, e shpejtë dhe e lirë.

gazpaço verore
Author:
Lloji i recetës: Krem
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 kilogram domate të pjekura
 • Pepino 1
 • 1 spec jeshil
 • 2 thelpinj hudhre
 • ½ qepë
 • 2 copa buke
 • 50 ml. E vajit të ullirit
 • 4-5 lugë uthull
 • Kripë
Preparación
 1. Për të përgatitur gazpaçon tradicionale të verës, fillojmë me larjen e perimeve. Qëroni domatet dhe grijini duke i futur në një gotë blender ose në një tas të gjerë ku mund të shtypet gjithçka.
 2. Pritini specin në copa, qëroni kastravecin dhe e prisni në copa dhe qepën e shtoni të gjitha në gotën e përzierjes.
 3. Presim disa feta buke, i heqim koren, me mire eshte nje buke qe ka therrime te forte.
 4. Pritini bukën në copa për ta shtypur më lehtë, shtoni në tas.
 5. Shtoni një të katërtën e ujit të ftohtë dhe bluajeni gjithçka. Shtojmë vaj ulliri teksa grijmë që gazpacho të marrë konsistencë.
 6. Nëse shohim se është shumë e trashë mund të shtojmë më shumë ujë ose në të kundërtën mund të shtojmë më shumë bukë ose perime.
 7. Shtoni uthullën dhe pak kripë. Shijojmë gazpacho dhe korrigjojmë nëse është e nevojshme.
 8. E vendosim enën në frigorifer dhe e lëmë për disa orë në mënyrë që të jetë shumë e ftohtë gjatë servirjes.
 9. Gjatë servirjes mund ta shoqërojmë gazpaçon me copa piper, kastravec...

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.