Ftua te pjekura

Sot do të përgatisim një ëmbëlsirë të hollë me ftua të pjekura, duke qenë një recetë e thjeshtë për tu përgatitur dhe e shkëlqyeshme për shije në fund të drekës ose darkës në fundjavë.

Përbërësit:

6 ftua
150 gram sheqer
uji, sasia e nevojshme
350 cc verë e ëmbël
krem i rrahur i freskët, për shije

Përgatitja:

Së pari qëroni ftonjtë dhe prerë ato në gjysmë dhe pastaj në të katërtat, hiqni farat dhe qendrën. Renditini në një pjatë që mund ta merrni në furrë dhe mbulojini përgjysmë me ujë, spërkatini sipër me sheqerin dhe shtoni verën e ëmbël.

Gatuajeni këtë përgatitje në furrë në temperaturë mesatare derisa ftullat të zbuten. Në fund, hiqeni nga furra dhe shërbejini të ngrohtë ose të ftohtë të shoqëruar me një pjesë të kremit të rrahur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.