Flufa me ton, speca dhe djathë dhie

Flufa me ton, speca dhe djathë dhie

Sa më pëlqeu kjo recetë! Aq shumë sa nuk mund të mos prisja ta ndaja me ju. Dhe kjo është fruta me ton, speca dhe djathë dhie Është një alternativë e shkëlqyer për të kompletuar tryezën tuaj në dreka dhe darka me miqtë këtë verë.

lehtë dhe shpejt për t'u përgatiturTë paktë do të jenë ata që nuk do ta pëlqejnë këtë petë të mbushur. Me një pamje të jashtme të artë, krokante dhe një mbushje të butë dhe kremoze, do të jetë një hit i vërtetë. Dhe nuk do të keni nevojë të ngatërroni në kuzhinë për ta përgatitur pasi, për habinë tuaj, nuk do të keni nevojë të gatuani mbushjen.

Përbërësit e mbushjes nuk kërkojnë kalimin nëpër tepsi, diçka që i bën gjërat shumë më të lehta. Thjesht duhet të përzieni, vendoseni dhe futeni në furrë. Këshilla ime është përpiquni ta bëni për momentin, në këtë mënyrë peta nuk do të zbutet dhe do të jetë shumë krokante.

Receta

Flufa me ton, speca dhe djathë dhie
Kjo brumë sfurmash me ton, speca dhe djathë dhie është një alternativë fantastike për një drekë apo darkë joformale me miqtë këtë verë. Provoje!
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 fletë ëmbëlsira
 • 3 kanaçe ton në vaj, të kulluara
 • 3 lugë salcë domate
 • Shirita piper të pjekur
 • 2 lugë tapenadë ulliri
 • 6 feta djathë dhie
 • 1 vezë e rrahur
 • Farat e susamit (opsionale)
Preparación
 1. Në një tas ne përziejmë tonin kullohen mirë me domatet dhe lihen mënjanë.
 2. pastaj, e shtrijmë petën e sferës dhe e presim përgjysmë.
 3. Gjysmën e parë e vendosim në tepsi të furrës të shtruar me letër yndyre.
 4. atëherë I vendosim sipër përzierjen e tonit dhe domateve, shtrirë mirë dhe duke lënë një centimetër të pastër rreth të gjithë perimetrit që më vonë do të na lejojë të mbyllim petë.
 5. Rreth tonit vendosim disa rripa piper të copëtuara dhe të kulluara mirë.
 6. Më pas, shtrojmë sipër pak tapenadë dhe fetat e djathit të dhisë.
 7. E mbyllim brumin e sferes duke vendosur gjysmën tjetër mbi mbushje dhe duke ngjitur skajet me pak ujë. Më pas i shtrëngojmë për t'u siguruar që mbushja të mos dalë.
 8. E lyejmë me vezë të rrahur petë sfoliat dhe sipër nëse e kemi spërkasim pak susam. Në fund shponi me një pirun disa herë sipër.
 9. Ne marrim në furrë dhe gatuajeni për 30 minuta në 180ºC ose derisa peta e fryrë të jetë e artë dhe krokante.
 10. Pasi të jetë bërë, nxirreni nga furra dhe lëreni të ftohet për disa minuta përpara se ta vendosni në një pjatë dhe ta çoni në tavolinë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.