Flan çokollatë pa furrë

Flan çokollatë pa furrë, një ëmbëlsirë e thjeshtë dhe e pasur sidomos për adhuruesit e çokollatës, një kënaqësi. Isshtë përgatitur me pak përbërës dhe është shumë i mirë. Flani tradicionalIsshtë përgatitur në furrë në një bain-marie, kjo është shumë më e thjeshtë. Mund të bëhet edhe pa vezë dhe të përgatitet me xhelatinë, gjizë ose si kjo që kam përgatitur.
Flanka e çokollatës është ëmbëlsira ideale për fëmijëCreamshtë kremoze dhe shumë e pasur, mund të përdorni çokollatë qumështi ose çokollatë të zezë, mund të vendosni karamel të lëngët, megjithëse nuk e shtova.

Flan çokollatë pa furrë
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 8
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 litër qumësht
 • 4 të verdhën e vezëve
 • 4 lugë pluhur kakao
 • 4 lugë miell misri (Amidoni i misrit)
 • 125 gr e sheqerit
Preparación
 1. Për të përgatitur flladin e çokollatës pa furrë, së pari do të vendosim një tenxhere në zjarr me ¾ pjesë të një litër qumësht, shtojmë sheqerin. Ne do të trazojmë, do të kemi një nxehtësi mesatare. Pjesën tjetër të qumështit do ta vendosim në një enë.
 2. Ne ndajmë të bardhat nga të verdhat e vezëve.
 3. Do të vendosim të verdhat në tasin ku kemi qumështin, trazojmë dhe përziejmë. Në të njëjtën tas do të shtojmë 4 lugë miell misri. Ne trazojmë, përziejmë derisa gjithçka të tretet.
 4. Në tenxheren që kemi në zjarr shtojmë pak nga pak pluhurin e kakaos, do të trazojmë derisa të tretet gjithçka.
 5. Pasi çokollata të jetë tretur, shtojmë enën ku kemi qumështin, me vezët dhe miellin e misrit, në tenxhere.
 6. Përziejmë gjithçka derisa të trashet, kur të trashet heqim dhe mbushim disa gota me kremin e çokollatës. I lëmë të kaliten dhe i fusim në frigorifer.
 7. Ne shërbejmë !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Adriana dijo

  Kjo nuk është me të vërtetë një flan, thjesht një krem ​​pastë çokollate, i pasur por jo një flan !!