Fideua e thjeshtë perimesh

Fideua e thjeshtë perimesh

Ndonjëherë ka raste kur nxitimi nuk na lejon të gatuajmë për një kohë të gjatë, pasi kemi detyrimin të bëjmë gjëra të tjera dhe të mos shijojmë në kuzhinë. Epo atëherë, për ato raste kur duhet bëj diçka të shpejtë por të aromatizuar, ne ju japim idenë e kësaj fideua të thjeshtë me perime.

kjo Fideua es shumë i shëndetshëm si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët, megjithëse për këto rekomandohet që perimet të copëtohen, megjithëse është shumë më mirë që ata të mësohen me këto ushqime që në moshë të vogël, në mënyrë që të mos pengojnë marrjen e tyre kur të jenë më të rritur.

Përbërësit

 • 1 qepë të mesme.
 • 1 piper i madh i gjelbër
 • 1 domate e kuqe
 • 1 thelpinj hudhër.
 • Supë pule.
 • 1/2 tabletë supë e koncentruar.
 • 250 petë të trasha.
 • Vaj ulliri

Preparación

Së pari, të gjitha perimet do t’i presim mirë në zare të vegjël. Me gjithë këtë ne do të bëjmë një skuqje të shkëlqyeshme të pjekur mirë me vaj ulliri. Ne do ta lëmë të gatuhet për të paktën 15 minuta.

Pastaj, ne do të shtojmë gjysmën e tabletës me supë të koncentruar dhe do të shtojmë supë pule. Ne do ta lëmë këtë gatim derisa të fillojë të vlojë.

Sapo të fillojë të vlojë do të shtojmë petë të trasha dhe ne do t'i lëmë të gatuhen midis 10-15 minutash ose derisa të provojmë se ato janë të buta. Në fund, do ta lëmë të pushojë për rreth 3 minuta më shumë jashtë zjarrit dhe të mbuluar me një leckë.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Fideua e thjeshtë perimesh

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 247

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge dijo

  Por si guxon ta quash atë fideua? Kam frikë se me siguri nuk keni parë ndonjë fideua në jetën tuaj. Fideua nuk është supë dhe përmban ekskluzivisht prodhime deti, si dhe petë me yndyrë. Unë nuk jam duke thënë se pjatë nuk është e mirë, por e quajti atë merak petë ose çfarëdo që ju mund të mendoni