Fasule me suxhuk

Fasule me butifarra, një pjatë tipike e rajonit të Katalonjës. Isshtë një pjatë shumë e thjeshtë, por ajo që e bën këtë pjatë të mirë është cilësia e përbërësve të saj. Disa fasule të mira gatuan tamam, si ganxet e cila është një fasule shumë e imët dhe e butë dhe përdoret për këtë pjatë, por ne mund të përdorim një lloj tjetër.

Suxhuku është gjithashtu i rëndësishëm, që është i freskët, mund ta bëjmë në tigan, por nëse e bëni të pjekur në skarë është shumë më mirë. Vlen të provohet kjo pjatë, është shumë e plotë dhe e shijshme.

Fasule me suxhuk
Author:
Lloji i recetës: plato
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 500 fasule të bardha ose ganxet
 • 1 Cebolla
 • 4 suxhuk
 • vaj
 • Kripë
 • 2 thelpinj hudhre
 • majdanoz
Preparación
 1. Ju mund të kaloni në hapin e gatimit të fasuleve dhe t'i blini ato tashmë të gatuara, nëse janë nga një tenxhere duhet t'i lani dhe kulloni mirë dhe pastaj t'i vendosni në tigan me hudhër dhe majdanoz.
 2. Ne do të thithim fasulet brenda natës. Për të gatuar fasulet, do t'i vendosim në një tenxhere të mbuluar me ujë, qepën, një spërkatje vaji dhe kripë, do t'i lëmë të gatuhen derisa të gatuhen për rreth 45 minuta, kjo do të varet nga fasulet.
 3. Mund ta bëni në tenxhere me presion, do të jetë aty shumë më herët.
 4. Ndërsa gatuajnë, ne përgatisim sallamet, do t’i shpojmë me pirun ose me një kruese dhëmbësh, që të mos hapen, do t’i vendosim në një tigan me pak vaj dhe do t’i bëjmë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Rezervuam
 5. Kur fasulet të jenë gati, kullojini mirë. Ne nje tigan vendosim pak vaj, presim hudhrat, i shtojme dhe pa u nxi ne vendosim fasulet, i kaurdisim ne menyre qe te marrin aromen, presim majdanozin dhe e shperndajme mbi fasule .
 6. Ne i shërbejmë fasulet shumë të nxehta me sallam.
 7. Dhe gati !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John dijo

  Dhe si e shtoni qepën?

 2.   E marte dijo

  Ata kanë dalë të shkëlqyera, shumë faleminderit për recetën, të thjeshtë dhe të shpejtë, por shumë të shijshëm dhe ushqyes