Bishtajat me patate dhe proshutë

Sot unë propozoj një pjatë të thjeshtë dhe të butë, disa fasule jeshile me patate dhe proshutë, një pjatë shumë e plotë që mund ta përgatisim për një drekë apo darkë.

Një shumë e thjeshtë dhe e lehtë pasi kemi Krishtlindje së shpejti dhe do të abuzojmë me pak ushqim të shijshëm. Bishtajat na sigurojnë fibra, vitamina, minerale dhe pak yndyrë dhe një pjatë të shpejtë për tu përgatitur.

Unë e kam shoqëruar këtë pjatë me fasule jeshile me patate dhe proshutë me një vezë të zier fort për person dhe e kam erëza me pak hudhër dhe majdanoz të copëtuar dhe të përzier me vaj ulliri. Me siguri do ta pëlqeni !!!

Bishtajat me patate dhe proshutë

Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 400 gr bishtaja
 • 3 patate
 • Vezë 4
 • 100 gr proshutë e copëtuar
 • Hudhër, majdanoz
 • Vaj ulliri

Preparación
 1. Gjëja e parë që do të bëjmë është të vendosim 4 vezët të gatuhen për 10 minuta.
 2. Nga ana tjetër, ne lajmë bishtajat, prerë skajet dhe prerë ato në copa. Ne qërojmë patatet dhe prerë në copa.
 3. Vendosim një tavë me ujë dhe pak kripë kur të fillojë të vlojë do të prezantojmë patatet, pas 10 minutash do të vendosim fasulet dhe do ta lëmë derisa të lihen patatet dhe fasulet e buta.
 4. Kur të jenë, i nxjerrim dhe do ta vendosim të kullojë.
 5. Kaurdisni copat e proshutës në një tigan me pak vaj, të lënë mënjanë.
 6. Në një enë vendosim fasulet me patatet, sipër vendosim proshutën e kavërdisur.
 7. Ne qërojmë vezët e ziera dhe vendosim rreth burimit.
 8. Presim disa hudhra, e vendosim në një llaç me pak majdanoz, shtypim pak dhe vendosim një reçel të mirë vaji, me këtë e shpërndajmë mbi fasulet dhe patatet.
 9. Dhe gati për të ngrënë !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.