Dumplings shtëpi

Dumplings shtëpi

Për ata prej nesh që duan të gatuajnë, ne përfitojmë nga fundjavat ose pushimet për të hyrë në kuzhinë dhe për të përtërirë pjata të reja. Epo atëherë, për këtë Semana Santa Unë ju prezantoj disa petka të shijshme shtëpiake që kanë pasur një sukses brutal në shtëpi.

L petka Ata janë shumë të shijshëm për të vegjlit, përveç kësaj, ata mund të japin një dorë gjatë përgatitjes dhe vulosjes së tyre. Ndërsa janë në shtëpi, ata kanë një fuqi e ulët kalorike, dhe nëse e kombinojmë me një mbushje të pulës dhe perimeve si kjo, dhe një të gatuar në furrë, bëhet një recetë e shëndetshme.

Përbërësit

 • 1-2 thelpinj hudhër.
 • 40 g ullinj të zi ose jeshilë pa gropa.
 • 1 qepë pranverë.
 • 1 gjoks pule.
 • 1 kanaçe speca piquillo.
 • Domate të skuqura.
 • Verë e Bardhë.
 • Djathë i grirë.
 • Vezë e rrahur (lyejeni petat).
 • Vaj ulliri
 • Kripë.
 • Speca.

Për brumë i petave:

 • 1/2 kilogram miell.
 • 125 g dhjamë të bardhë ose gjalpë.
 • 2 vezë.
 • Çikë piper i zi i bluar.
 • Majë kripe
 • 1/2 lugë çaji sheqer.
 • 1/2 lugë çaji spec i ëmbël.
 • 6 lugë ujë.

Preparación

Së pari, ne do të bëjmë brumë i petave. Për ta bërë këtë, ne do t'i vendosim të gjithë përbërësit në një tas, duke i brumosur mirë me duar derisa të marrim një brumë homogjen dhe elastik që nuk ngjitet në duar. Më vonë, do ta mbulojmë dhe e lëmë të pushojë duke e vendosur në frigorifer.

Atëherë ne do të bëjmë mbushje. Së pari ne do të presim gjoksin e pulës në kubikë shumë të vegjël, si dhe qepët, specat piquiño dhe hudhrën. Ne do t'i skuqim të gjitha këto në një tigan me një shi të mirë vaj ulliri. Shtoni kripë dhe piper.

Pastaj, ne do të shtojmë verën e bardhë dhe, kur alkooli të avullojë, do ta heqim atë nga zjarri duke shtuar ullinjtë e mbushur, një spërkatje me domate të skuqur dhe djathë të integruar. Do të trazojmë mirë që gjithçka të përzihet dhe do të rezervojmë.

Pastaj, do ta heqim brumin nga frigoriferi, do ta shpërndajmë dhe do të presim në rrathë me ndihmën e një prerese makarona ose një gote. Secilin rreth do ta mbushim me mbushjen e bërë më parë dhe do ta mbyllim duke lagur pak qoshet dhe duke shtypur me pirun.

Në fund, pasi të kemi bërë të gjitha petat, do t'i lyejmë me vezë të rrahur dhe do t'i fusim në furrën e parangrohur në 180 ºC për rreth 10-15 minuta.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Dumplings shtëpi

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 322

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.