Bagels të skuqura portokalli, aromë tradicionale

Bagels portokalli skuqur

Ende ka erë si Pashkë në shtëpi. Theshtë faji i këtyre donuts portokalli skuqur, një recetë e re për ta shtuar në librin tim të veçantë të recetave. Sa i përket recetave tradicionale "secili mësues ka broshurën e tij" dhe mua më pëlqente të mësoja një mënyrë të re për t'i bërë ato.

Veçori, për ta quajtur atë disi, e këtyre donuts portokalli skuqur, është mënyra në të cilën ata janë të përgatitur dhe aromatizon vajin e cila më vonë do të përdoret në brumë. Një hile që unë kam mësuar këtë vit dhe që do ta përdor për të bërë shpesh këto kënaqësi të shkëlqyera.

Përbërësit

 • Zest prej 1 portokalli.
 • Lëvore e 1 limoni
 • 150 gr sheqer
 • 2 vezë.
 • 150 g të lëngut të portokallit.
 • 150 g E vajit të ullirit.
 • 600 g miell ëmbëlsirash (ai që kërkoni mund të jetë pak a shumë)
 • 2 thasë të dyfishtë të agjentëve rritës
 • Një majë kripe.
 • vaj luledielli për skuqje.
 • sheqer dhe kanellë për të spërkatur

përpunim

Ne kemi vendosur vaj në një tigan dhe skuqni lëvoren e një limoni në të. Kur të fillojë të skuqet, hiqni lëvozhgën dhe lini vajin të ftohet plotësisht.

Në një tas Shtojmë vezët, sheqerin, lëngun e portokallit, vajin, lëkurën e integruar të portokallit. Ne rrahim derisa të përfshihen të gjithë përbërësit.

Tjetra shtojmë paketat e agjentit ngritës, kripën dhe miellin pak nga pak. Ne përzihemi me shufrat derisa qëndrueshmëria e brumit të detyrojë të punosh me duar. Ne vazhdojmë të përfshijmë miell derisa të marrim një brumë të butë, pak ngjitës.

Lërini të pushojnë për 20 minuta në një tas të mbuluar me mbështjellës plastik.

Në një tigan vendosim një sasi të mirë të vaj luledielli, mjaftueshëm që donutët të notojnë.

Ne vajosim duart me pak vaj dhe pije porcione brumi madhësia e një arre, rreth 35 gram. afërsisht Rrokullisim porcionet një nga një midis duarve derisa të bëjmë një shirit rreth 12 cm. që të bashkohemi në skajet për të formuar donut.

I skuqim ndërsa i formojmë, pa i grumbulluar, në tigan. Kur të jenë të arta, i kthejmë në mënyrë që të marrin ngjyrë edhe në anën tjetër.

Ne i nxjerrim dhe i vendosim në një letër thithëse. Pastaj i tundim në përzierjen e sheqerit dhe kanellës dhe i paraqesim.

Bagels portokalli skuqur

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Bagels portokalli skuqur

Koha totale

Kilokalori për racion 387

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos Lobo dijo

  E doja,