Domatet e mbushura me ton, proshutë dhe djathë dhie

Domatet e mbushura

Sa herë që bëhen domate të mbushura, ne gjithmonë priremi ta heqim tulin, ta përziejmë me një përbërës dhe ta vendosim përsëri. Sidoqoftë, sot ne ju tregojmë një mënyrë të mirë për të qenë në gjendje plotësoni ato në një mënyrë tjetër dhe origjinale për të përfituar nga të gjitha.

Mbushur alternuar me ton, proshutë dhe djathë dhie jep një shije shumë e butë dhe e këndshme Dhe, përveç kësaj, prekja e furrës e bën atë një pjatë të shkëlqyeshme si një darkë të shëndetshme dhe të shijshme ose si tapas në ndonjë aheng me miqtë.

Përbërësit

 • 4 domate të mëdha, të pjekura.
 • 1 kanaçe ton.
 • 170 g djathë dhie.
 • 3-4 feta proshutë Serrano.
 • Vaj ulliri
 • Kripë.
 • Rigoni.

Preparación

Së pari, ne do të lajmë domate shumë mirë nën ujë të rrjedhshëm dhe t'i thajmë ato në mënyrë të përsosur. Përveç kësaj, ne do të heqim peduncle dhe do të bëjmë disa seri e prerjeve 1 cm e trashë në të gjithë domaten.

Pastaj brenda çdo prerje ne do të prezantojmë në mënyrë alternative gjysmë fete proshutë Serrano, pak ton dhe një copë djathë dhie. Kështu, derisa të mbushen të gjitha prerjet e domateve.

Pastaj, ne do të vendosim domate mbi një enë të gjatë pjekjeje dhe spërkatni me një shi të fortë vaj ulliri dhe shtoni kripë dhe rigon.

Më në fund, ne do të prezantojmë në furrën e nxehur më parë në 170º për rreth 10 minuta. Do ta nxjerrim dhe e lëmë të ngrohë pak në mënyrë që kontrasti i aromave të jetë ideal.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Domatet e mbushura

Koha totale

Kilokalori për racion 243

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.