Domatet e konservuara në shëllirë

Në disa raste ju kam propozuar të bëni konserva të ndryshme, por sot do t'ju mësoj se si të ruani domatet në shëllirë, në mënyrë që t'i shijoni ato ashtu si janë blerë.

Përbërësit:

1 kilogram domate
1 kilogram kripë të trashë
1 litër ujë
kavanoza të sterilizuara, sasia e kërkuar

Përgatitja:

Lani dhe thani domatet dhe vendosini në kavanoza të sterilizuara. Përveç në një tenxhere, zieni ujin bashkë me kripën dhe më pas lëreni të ftohet.

Derdhni shëllirë mbi domate dhe mbyllni kavanozët fort. Ruhet në një vend të errët dhe të thatë për 30 ditë para se ta konsumoni. Pas kësaj kohe, para se t'i përdorni, lani disa herë me ujë të rrjedhshëm dhe do të shihni se të bëra në këtë mënyrë ato duken si domate të freskëta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.