Djathë i përhapur në shtëpi

Djathë i përhapur në shtëpi

Sot ju sjell një recetë që kërkon kohë, por gjithsesi nuk është e komplikuar dhe ia vlen ta provoni. Bëhet fjalë për të bërë djathë i përhapur në shtëpi, ideal për ata që duan të bëjnë një mënyrë më natyrale të jetës (pa shtuar aq shumë kimikate në ushqim), preferojnë të dinë saktësisht se çfarë po konsumojnë ose thjesht për adhuruesit e gatim në shtëpi.

Niveli i vështirësisë: Mesatar

Koha e përgatitjes: 1 orë + koha e pushimit dhe vendosjes

Përbërësit:

 • 1 litër qumësht
 • Lëngu i gjysmës së limonit
 • 1 kos
 • Kripë për shije

Materiali i nevojshëm:

 • Kavanoza qelqi
 • Një kavanoz me vrima (mund të përdorim një kavanoz të zbrazët me gjalpë dhe t’i bëjmë vrimat)
 • garzë
 • Një varkë tjetër ose ndonjë enë në të cilën mund të vendosim të parën që kullohet, mund të shërbejë një tas, një kullues, etj.

Përpunimi:

Vendosim qumështin të nxehet në një tenxhere ose tenxhere, e cila nuk vjen të vlojë, thjesht nxehet (mund ta kontrolloni me gishtin tuaj). Kur të jetë e nxehtë shtojmë kosin dhe lëngun e limonit, trazojmë mirë që të mos ketë gunga. Pas kësaj ne e shpërndajmë atë në kavanoza qelqi që kanë një kapak vidhos dhe i vendosim në një tenxhere me ekspres që ka ujë të nxehtë, të mbyllur fort për të mbajtur nxehtësinë. Tenxherja duhet të jetë e nxehtë për 12 orë, nuk është e nevojshme të keni ndezur ose mbyllur tenxheren me presion në çdo kohë. Nëse ftohet, mund ta ndezim zjarrin për një moment për ta ngrohur përsëri dhe ta fikim përsëri.

Pasi të kenë kaluar 12 orë, ne do të kemi marrë tashmë kos të bërë vetë, i cili mund të konsumohet kështu ose duke shtuar sheqer, fruta, etj. ne do të shohim se kosi do të ziejë dhe do të fillojë të lëshojë hirrë. Sapo të arrijë në atë pikë, ne e fikim nxehtësinë dhe e lëmë tenxheren të ftohet plotësisht.

Djathë i përhapur në shtëpi

Pasi të jetë ftohur, vendosim garzë në kavanoz me vrimat dhe shtojmë djathin që kemi bërë, duke e përzier me kripë për shije. Mbulojmë mirë me garzë dhe shtypim në mënyrë që serumi të dalë nëpër vrima (mund të mbahet për përgatitjet e tjera). Pastaj e lëmë tenxheren të vazhdojë të kullojë serumin për disa orë, e vendosim në frigorifer dhe kaq.

Në rastin tim, unë e vendos tenxhere me vrima brenda një tenxhere tjetër në të cilën ajo përshtatet dhe lë hapësirë ​​të mjaftueshme poshtë për të thahet mirë, ju mund ta shihni atë më mirë në imazhin vijues:

Djathë i përhapur në shtëpi

Në kohën e shërbimit ...

Thjesht bëjini vetes disa dolli dhe kënaquni!

Sugjerimet e recetave:

Mund të rezervoni një pjesë pa kripë dhe ta përdorni më vonë në përgatitje të tjera, për shembull, nëse e rrahni së bashku me pak qumësht, sheqer dhe një kos, do të merrni suitë e imët.

Më e mira…

Përgatitja kërkon kohë, por është e lehtë dhe mund të shtojmë sasinë e kripës që duam, madje ta lëmë pa kripë, në mënyrë që të gjithë të shijojmë djathin e shpërndarë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.