Supë me perime me petë, një darkë ushqyese për fëmijë

Supë me perime me petë

Shpesh gjëja më e vështirë në kuzhinë është merrni darkën e duhursidomos kur ka fëmijë. Ne duam që ata të ushqehen mirë dhe duam që ata të ushqehen shëndetshëm ... Një detyrë e vështirë? Ndoshta jo aq shumë nëse kthehemi te recetat e thjeshta që u pëlqejnë aq shumë sa neve, një shembull i qartë mund të jetë supa që unë po ju sjell sot. Nëse ai ju pyet "Mami, çfarë është për darkë?" Thjesht thoni "Supë me petë" dhe do të shihni se si ai nuk do të bëjë një ankesë në lidhje me perimet.

Gjëja më e mirë është se ajo është një recetë e gjithanshme, ju mund të shtoni perime të tjera dhe madje mish, pulë ose peshk. Meqenëse gjithçka ka kaluar përmes blenderit, ka të ngjarë që ai të mos ankohet sepse nuk i pëlqen perimet X. Një hile për ta bërë atë edhe më të mirë është të shtoni shumë patate, e cila do t'i japë asaj një strukturë më të butë dhe më të këndshme.

Përbërësit

 • 2 patate të mëdha
 • 1 kungull i njomë
 • 3 zanahorias
 • 2 lugë vaj ulliri
 • Një grusht petë
 • Kripë

përpunim

Në një tenxhere ngrohim afërsisht një litër e gjysmë ujë, mund të jetë pak a shumë, në varësi të qëndrueshmërisë që duam t’i japim supës. Kur fillon të vlojë shtojmë patatet, kungulleshkat dhe karotat, të gjitha të lara mirë, të qëruara dhe të prera në kubikë. Karrotat dhe kungulleshkat mund të lihen me lëkurën e tyre nëse i lajmë mirë, kështu që do të marrim sa më shumë vitaminat e tyre.

Shtojmë kripë për shije dhe vaj ulliri. Lëmë zjarrin derisa perimet të bëhen mirë dhe më pas kalojmë gjithçka përmes blenderit. Kthehemi në zjarr dhe shtojmë një grusht petë, vazhdojmë gatimin edhe për dhjetë minuta dhe kaq.

Këshilla

Nëse dëshironi ta përdorni këtë supë për të "fshehur" disa ushqime, mos harroni të keni kujdes me sasinë, për shembull, mund të shtojmë brokoli, por nëse vendosni shumë aroma do të vërehet, kështu që do të jetë më mirë të shtoni një pak dhe ndoshta disa djathëra për të kamufluar aromën. E njëjta gjë mund të bëhet me perime me një aromë pak të fortë, të tilla si lulelakra.

Më shumë informacion - Kube bujoni të bëra vetë

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Supë me perime me petë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 210

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.