Coca Mesdhetare, një recetë e shëndetshme për të gjithë familjen

Koka mesdhetare

Sot ju prezantoj një recetë shumë tradicionale nga pjesa veriperëndimore e Spanjës, konkretisht nga Katalonjës. Kjo recetë është shumë universale dhe është konsideruar si një motër e picës tradicionale italiane. Sidoqoftë, kjo e bën atë të veçantë për shkak të formës dhe përbërësve të tij mesdhetarë.

Kjo recetë quhet koka dhe i ngjan a pica por më e zgjatur dhe trekëndore, ku përbërësit, në shumicën e rasteve, janë shumë të shëndetshëm, duke e bërë atë një darkë shumë të njohur për dietat e humbjes së peshës.

Përbërësit

 • Domatet e kuqe.
 • Piper jeshil.
 • Ketchup
 • Vezë e zier fort.
 • Proshutë Serrano.
 • Proshutë.
 • Djathë i integruar gjysmë i kuruar.

Për masa e kokës:

 • 475 g miell.
 • 225ml ujë.
 • 30 g maja furre.
 • Vaj ulliri
 • Majë kripe

Preparación

Së pari, ne do të bëjmë masa e kokës. Për ta bërë këtë, ne do ta ngrohim ujin pak në mikrovalë, duhet të jetë vetëm i ngrohtë. Në një tas, ne do të thërrmojmë majanë dhe do të shtojmë gjysmën e ujit pak nga pak derisa të tretet e gjithë maja. Pastaj, do të shtojmë të gjithë ujin dhe do të shtojmë miellin e situr pak nga pak derisa të marrim një brumë.

Kjo brumë do të jetë disi e thatë kështu që do të shtojmë pak vaj dhe kripë, derisa të marrim një brumë homogjen i cili duhet fermentoni midis gjysmë dhe një ore mbështjellë me një leckë të lagur.

Koka mesdhetare

Ndërsa brumi po fermentohet, ne do të shkojmë prerja e përbërësve të nevojshëm për kokën. Specat së pari duhet të priten në shirita julien dhe t’i kaloni pak në tigan së bashku me pak vaj ulliri. Përbërësit e tjerë, mund t’i presim siç duam.

Koka mesdhetare

Pasi të ketë kaluar koha e fermentimit, do ta shtrijmë brumin e zgjatur dhe pak drejtkëndëshe. Kjo është forma tipike e kokës katalanase. Në bazë do të vendosim pak salcë domate, të ndjekur nga disa shirita proshute, piper jeshil të sautuar, një alternim me feta domate dhe proshutë Serrano dhe, së fundmi, pak vezë të copëtuar fort dhe një djathë të mirë të integruar mesdhetar.

Koka mesdhetare

Për të mbaruar ne do ta pjekim kokën në furrë, të ngrohur më parë, në 200ºC për rreth 15-20 minuta. Ndonjëherë, varësisht nga furra, duhet më pak gatim, prandaj sigurohuni që brumi të jetë i artë.

Më shumë informacion - Chicharrones Coca

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Koka mesdhetare

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 265

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.