Pite pule me mini tenxhere hap pas hapi

Byrek pule me mini tenxhere

Byreku me tenxhere është një empanada tipike në kuzhinën e Shteteve të Bashkuara, me origjinë nga kuzhinat e emigrantëve evropianë. Zakonisht mbushet me mish, qenia më e njohur byrek me tenxhere me pule, e cila përveç mishit të pulës përmban një sasi të konsiderueshme perimesh.

Çelësi i kësaj byreku me pulë është mbushja e saj, një përzierje kremoze e pulës dhe perimeve, dhe brumi krokant që e rrethon. Mund të përgatitet në shumë mënyra, por ajo që më pëlqen më shumë është në format individual, ashtu siç ju inkurajoj ta përgatisni sot, duke përdorur ramekins ose ramekins.

Nuk është e vështirë për të bërë këto mini këmbë pule, por mbani në mend se do të duhen afërsisht 50 minuta për të përgatitur 4 ose 6 ramekin dhe se do të duhet të ndizni furrën për atë. Rezultati do t'ia vlejë dhe do t'ju duhet vetëm një sallatë dhe një ëmbëlsirë për të kompletuar vaktin tuaj.

Receta

Byrek pule me mini tenxhere
Byrek me tenxhere me pule është një byrek me mbushje kremoze me pulë dhe perime dhe një mbështjellës krokant. Mësoni si ta përgatisni hap pas hapi.

Author:
Kuzhina: Americana
Lloji i recetës: Mish
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 ëmbëlsira
 • 4 lugë gjalpë
 • 2 karota, të prera në feta
 • ½ qepë e grirë hollë
 • 2 gota qumësht të plotë
 • 1 filxhan lëng mishi pule
 • 1½ filxhan pule të gatuar të grirë
 • ½ filxhan bizele të gatuara
 • 3 lugë miell
 • Kripë dhe piper për shije

Preparación
 1. Ngrohni 2 lugë gjalpë në një tigan dhe kaverdisim karotat 5 minuta.
 2. pastaj, shtojmë qepën dhe skuqeni për 2 minuta të tjera. Pasi janë bërë, i heqim perimet nga tigani dhe i lëmë mënjanë.
 3. Në të njëjtën tigan shkrijmë tani gjalpin e mbetur dhe shtojmë miellin, duke e gatuar për disa minuta dhe duke vazhduar përzierjen.
 4. atëherë shtojme qumeshtin e nxehte pak nga pak duke e trazuar dhe kur te integrohet e vendosim te zieje.
 5. Kur përzierja të vlojë, hedhim lëngun e pulës, e trazojmë sërish dhe e lëmë të vlojë.
 6. Pastaj, Shtojmë pulën dhe bizelet, Hidhni kripë dhe piper, ulni temperaturën dhe ziejini në zjarr të ulët për 5 minuta të tjera.
 7. Nxehim furrën në 210ºC.
 8. Në një sipërfaqe të pastër, shtrojme peten e sferes për të prerë 4 rrathë në madhësinë e bazës së ramekinëve dhe 4 të tjerë të një madhësie pak më të madhe se gryka e tyre.
 9. Spërkasim me vaj bazën e 4 ramekineve me kapak dhe në secilën bazë vendosim një nga rrathët e brumit duke e shtypur mirë poshtë.
 10. pastaj, e hedhim mbushjen në pjesë të barabarta në 4 ramekin dhe mbulojeni me rrathët më të mëdhenj, duke i ngjitur buzët mirë me ramekin.
 11. Ne marrim në furrë dhe piqeni për 20 minuta ose derisa korja të marrë ngjyrë të artë.
 12. Më pas, e heqim nga furra dhe le të qëndrojë 10 minuta para se të shërbejnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.