Byrek me proshutë dhe djathë

Byrek me proshutë dhe djathë, një tortë e pasur që bëhet me bukë të prerë në feta dhe e pjekur në furrë, ideale për darkë, është shumë e mirë.

Me bukë të prerë mund të gatuajmë shumë pjata të shijshme dhe të ëmbla, të ftohta ose të nxehta, ato janë të shkëlqyera pasi në verë përgatitja e ëmbëlsirave të ftohta janë të shkëlqyera për përgatitjen e darkave të shijshme, shumë shpejt.

Për të bërë këtë byrek me proshutë dhe djathë të pjekur, na duhen përbërës bazë dhe të thjeshtë. Ideale për të përgatitur një darkë për të gjithë familjen.

Byrek me proshutë dhe djathë
Author:
Lloji i recetës: tortë e kripur
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 qese buke e prere ne feta
 • 1 pako me feta djathi
 • 1 pako proshutë të prerë në kubikë
 • 200 ml. krem
 • 200 ml. qumësht
 • Vezë 3
 • Djathë i grirë
 • Kripë
 • Gjalpë për myk
Preparación
 1. Për të përgatitur kekun me proshutë dhe djathë do të fillojmë duke hedhur në një enë vezët, një majë kripë dhe qumështin, këtë masë do ta rrahim.
 2. Lyejmë një furrë të përshtatshme për furrë me pak gjalpë poshtë dhe përreth.
 3. Secilen fete buke e kalojme nga perzierja e vezes dhe qumeshtit, po i fusim ne kallep deri sa te plotesohet baza e kallëpit.
 4. Më pas, sipër fetave të bukës së prerë, vendosni disa feta djathë, sipër copave të proshutës, mbulojeni me pak djathë të grirë. Kaloni sërish bukën nga përzierja dhe mbuloni të gjithë sipërfaqen.
 5. I hedhim krem ​​sipër, e mbulojmë të gjithë sipërfaqen e kekut me një shtresë kremi dhe djathë të grirë. Piqeni në 180ºC me nxehtësi lart e poshtë për 20 minuta ose derisa pjesa e sipërme të marrë ngjyrë kafe të artë.
 6. Kur të nxirrni pastën pjesa e sipërme do të jetë rritur, kur të ftohet pak do të zbresë.
 7. Dhe do të jetë gati për të ngrënë!!! E leme te ftohet qe te mund ta presim pasi kur eshte shume e nxehte eshte e veshtire ta ndash dhe prishet.
 8. Dhe do të jeni gati për të ngrënë !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.