Byrek me kungull ose byrek me kungull, Halloween i veçantë

Byrek me kunguj

El tortë kungulli o byrek me kungull është një ëmbëlsirë tradicionale amerikane, shumë e zakonshme në Falënderimet ose Halloween. Më 1 nëntor, shumë prej jush do të adoptojnë si tuajat këtë parti që deri para disa vitesh ne e dinim vetëm nga filmat. Nëse po, pse të mos e përfundoni festimin me këtë ëmbëlsirë?

Byreku me kungull padyshim që ka kungullin si përbërësin e saj kryesor, sidoqoftë ato janë erëzat ato që i japin asaj aromën karakteristike dhe unike. Një kombinim i kanellës, arrëmyshkut, karafilit, xhenxhefilit dhe specit.

Përbërësit

Për brumin e ëmbël

 • 210 g Nga mielli
 • 85 g Krem ëmbëlsirash
 • 10 g sheqer vanilje
 • 1 lugë çaji kripë
 • 25 g bajame e bluar
 • 125 g gjalpë i ftohtë
 • Vezë 1

Për mbushjen

 • 450 g pure kungulli (900 g kungull i papërpunuar)
 • 400 g qumështi i kondensuar
 • 1 lugë çaji kanellë
 • 1/2 lugë çaji xhenxhefil
 • 1/2 lugë çaji arrëmyshk
 • 1/2 lugë çaji karafil të bluar
 • Lugë çaji kripë 1 / 2
 • Vezë 2

Byrek me kunguj

përpunim

Për të bërë pure kungulli, pastroni 900 g. kunguj, duke hequr farat dhe fijet qendrore. Pritini kungujt në copa të mëdha dhe vendosini në fletën e pjekjes, me lëkurën poshtë. Piqni në 165ºC për afërsisht 1 orë derisa të zbutet sa të bëhet pure. Kungujt piqen me pirun dhe kullohen në kullesë për një orë.

Ndërsa kungulli është në furrë ju mund të përfitoni nga bërja e brumë i ëmbël. Për ta bërë këtë, shoshoni miellin dhe përzieni atë me sheqerin, kripën dhe bajamet e bluara. Pastaj shtoni gjalpë të ftohtë në copa dhe gatuajeni derisa të ketë një strukturë të ngjashme me atë të bukës. Pastaj, derdhni vezën gjysëm të rrahur dhe mirë me duar, mirë me një lugë druri, gatuajeni derisa të merrni një top brumë. Mbështilleni me mbështjellëse plastike dhe vendoseni në frigorifer për të paktën dy orë.

Pasi të ketë kaluar koha e pushimit, hap brumin midis dy filmave në mënyrë që të mos ngjitet, derisa të arrihet një perimetër më i madh se myku. Mbani në mend se për të përmbajtur mbushjen do t'ju duhen 3,5 cm të larta. Vendoseni kallëpin dhe theseni pjesën e poshtme të brumit me një pirun në mënyrë që të "marrë frymë". Mbani atë në frigorifer.

përgatitni mbushjen ndan 400 g. pure kungulli dhe rrahni me shpejtësi të ulët derisa të jetë e qetë dhe homogjene. Kombinojini ato me 400 g. të qumështit të kondensuar dhe dy vezëve. Shtoni ato një nga një, derisa të integrohen pa probleme, pa rrahje, në mënyrë që brumi të mos marrë ajër.

Derdhni mbushjen në kallëp dhe futeni në furrë nxehet paraprakisht në 210ºC 15 minuta. Pastaj ulni temperaturën në 165ºC dhe piqni edhe 40 minuta. Ju lutemi mos e hapni derën gjatë procesit. Pas atyre 40 minutash, shpojeni brumin dhe nëse del pothuajse i pastër, fikni furrën; torta do të përfundojë duke u bërë me nxehtësinë e mbetur të furrës.

Lëreni të ftohet dhe shërbejeni në temperaturë dhome ose të ftohtë.

Byrek me kunguj

Notas

Torta do të ketë një qëndrueshmëri më të madhe nëse e bëni atë nga një ditë në tjetrën. Mund ta mbani në frigorifer për disa ditë.
Nëse e shihni brumin të fryhet kur e vendosni në furrë, ulni temperaturën.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Byrek me kunguj

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 300

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan Jose Lomba Hernandez dijo

  E shijshme! Faleminderit shume