Burger kungulli spinaq

Burger kungulli spinaq

Nëse ende po mendoni për darkën sonte, mos harroni kjo recetë e shijshme burger kungulli dhe spinaqi. Isshtë një pjatë e thjeshtë, e shijshme dhe e shpejtë për t’u përgatitur që e gjithë familja do ta dojë, madje edhe fëmijët që priren të vendosin më shumë probleme kur hanë disa perime. Formati i hamburgerit është ideal për gatimin e të gjitha llojeve të përbërësve, pasi aromat janë të maskuara shumë mirë dhe mund të shtoni shumë përbërës.

Për hamburgerët e sotëm kam përdorur kunguj, pasi është në stinë dhe është koha më e mirë për të shijuar të gjitha përfitimet ushqyese të kësaj perime. Sa i përket spinaqit, ato nuk mund të mungojnë në tryezë pasi ato janë një burim hekuri dhe kalciumi, thelbësorë për shëndetin e mirë. Këto hamburgerë mund të shërbehen në pjatë, por nëse doni t'i jepni një tjetër prekje, mund të përgatisni një hamburger tradicional me bukë farë, djathë, disa feta domate dhe salcë domate. Ju bëftë mirë!

Burger kungulli spinaq
Burger kungulli spinaq
Author:
Kuzhina: Vegjetariane
Lloji i recetës: Darkë
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 400 gr kungull të freskët
 • 250 gr lakër spinaqi
 • Vezë 2
 • miell qiqra ose bukëpjekje
 • vaj ulliri ekstra i virgjër
 • kripë
Preparación
 1. Së pari ne do të heqim dhe lajmë kungullin shumë mirë, të prerë në pjesë jo shumë të vogla dhe të rezervojmë.
 2. Ne lajmë lastarët e spinaqit shumë mirë dhe rezervojmë.
 3. Tani, ne do të vendosim një tenxhere të madhe në zjarr me ujë, kripë dhe një shi me vaj ulliri.
 4. Kur uji është i nxehtë, shtoni copat e kungullit dhe gatuajini për rreth 15 minuta ose derisa perimet të bëhen shumë të buta.
 5. Me ndihmën e një lugë me vrima, hiqni kungullin nga uji dhe kullojeni.
 6. Në të njëjtin ujë ku kemi gatuar kungullin, ne prezantojmë spinaqin dhe gatuajmë për 5 minuta.
 7. Ne kullojmë dhe ftohim perimet.
 8. Vendosim kungullin në një enë të madhe dhe me një pirun e shtypim mirë.
 9. Me gërshërë, presim spinaqin dhe përziejmë me kungullin.
 10. Shtoni dy vezë të rrahura dhe kripë për shije.
 11. Në fund, shtojmë miellin e qiqrave ose grimcat e bukës, derisa brumi të marrë qëndrueshmëri.
 12. Ne do ta ndajmë brumin në mbështjellës plastik, në mënyrë që të forcohet para se të kalojmë nëpër tigan.
 13. Vendosim në frigorifer për të paktën 2 orë para gatimit.
Notas
Ju mund të ngrini masën e hamburgerëve pa probleme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.