Bukë Tumaca, recetë tradicionale

Buka e tumasë

Buka nuk mund të mungojë kurrë në dietën tonë, pavarësisht nga fakti se ka mite se ajo është e majmur. Falë kontributit të ushqyesve, buka është shumë e shëndetshme, ne thjesht duhet të kontrollojmë atë që shtojmë. Prandaj, për adhuruesit e bukës Sot ne ju tregojmë një recetë tipike spanjolle.

El tigan tumaca ose buka me domate është një recetë tipike nga katalonia, të cilat përdoren për shumë meze dhe mëngjese. Në këtë mënyrë, ne ushqehemi shëndetshëm dhe me ushqim tipik spanjoll nga kopshti.

Përbërësit

 • Ciabatta, bukë buke ose fshatar.
 • Domatet e pjekura.
 • Kripë.
 • Vaj ulliri
 • 1 thelpinj hudhër.
 • Proshutë Serrano.

Preparación

Para së gjithash, duhet ta ngrohim furrën në 200 ºC, kur të jetë e nxehtë do ta vendosim feta buke rreth 5 -8 minuta derisa të theken.

Ndërsa fetat e bukës janë në furrë, ne do të marrim domate dhe do ti grijmë mirë për të hequr të gjithë tul. Do ta fusim në një enë dhe do t’i shtojmë kripë dhe vaj ulliri për shije dhe e lëmë të pushojë.

Kur feta të theken do ta bëni do te shtrijme nje thelpinj hudher, me prekje të vogla, në sipërfaqe për t'i dhënë asaj shumë më shumë aromë. Ne do të vendosim sipër tulin e domates që kishim bërë më parë dhe, së fundi, do të vendosim një fetë proshutë Serrano.

 

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Buka e tumasë

Koha totale

Kilokalori për racion 267

Kategoritë

Sahabët, Montaditos

Ale Jimenez

Unë e kam dashur gatimin që kur isha fëmijë, aktualisht jam e përkushtuar në hartimin e recetave të mia dhe përmirësimin e gjithçkaje që kam mësuar gjatë viteve, ... Shikoni profilin>

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ana Klumper dijo

  Shumë e shijshme, kur blej proshutë të gjallë e bëj.
  Faleminderit

 2.   Damia dijo

  Çfarë dëmtimi të syrit në lidhje me "tumën". Kaq kosto për ta thënë të drejtë? Pa Amb Tomàquet !!! Dhe nuk shërben si justifikim "Unë nuk e di katalanishten ..." Për këtë janë përkthyesit dhe z. Google

 3.   Rosa Padron Argento dijo

  «Pa amb tomàquet i pernil» Unë jam katalanas nga lindja, me një baba kanarian dhe një nënë katalanase, kështu që buka e domates ka qenë gjithmonë e pranishme në shtëpinë e prindërve të mi dhe tani në shtëpinë time. Gjëja tradicionale është të fërkoni domate në bukë. Por receta juaj është saktësisht e njëjtë me atë që unë e bëj dhe është e shijshme.

 4.   Engjëjt Vergés dijo

  Përshëndetje, unë jam katalanas, unë ndjek blogun tuaj dhe mendoj se është shumë e mirë, ju keni disa receta të shkëlqyera, por unë u zhgënjeva në këtë, nga katalanishtja, asgjë fare. Së pari quhet pa amb tomaquet, ajo e tumakës, nuk e di nga mund ta siguronit. Më pas, buka nuk vihet në furrë, nëse është e thekur, dhe domatja fërkohet, nuk bëhet tul, gjë që ajo që bën është të njomë bukën. Një tjetër gjë, hudhra është opsionale. Ajo që ju po bëni është më tepër një brusketë italiane, pasi përgatitet veçanërisht në Firence, megjithëse rigoni do të mungonte

 5.   Alberto dijo

  Komenti juaj është i saktë Engjëjt, unë kam qenë në Barcelonë dhe Girona disa vjet më parë dhe miqtë katalanas na kanë dhënë atë mënyrë për të bërë pa tomaquet. Me këmbën e zezë sipër është një kalim që më ka bërë të grykojë goja.

  Deformimet shumë normale të kuzhinës dhe gjuhës arrijnë në receta shkrirjeje si ajo e paraqitur me mirësi këtu që edhe unë do ta provoj sigurisht.

  Ishte kurioz në të njëjtën mënyrë kur doja një meze të lehtë meksikane ndërsa isha në Barcelonë, unë duhej të blija furnizime në gjykatën angleze dhe megjithëse disa prej tyre ishin marka meksikane, ato në fakt ishin TexMex, fasulet (ëmbëlsirat) një katastrofë, gjëja e mirë ishin ato quesadillas me djathë Gouda dhe tortillas miell holandeze.

  Nëse vijnë në Meksikë, ata duhet të hanë në Oaxaca, Veracruz, Chiapas, Michoacán ose Mexico City.

  Një përqafim