Seliakët: bukë me miell chuño pa gluten

Sot unë propozoj të bëj një bukë ushqyese me miell chuño pa gluten, që përbën një ushqim themelor për t'u përfshirë në dietën celiake dhe me kontributin e të qenit në gjendje të përgatisim si bukë ashtu edhe biskota, biskota dhe pica.

Përbërësit:

3 lugë niseshte misri
3 lugë miell chuño
Vezë 5
Kripë, një majë

Përgatitja:

Vendosni të bardhat e vezëve në një tas dhe i rrahni derisa të bëhen të forta. Përveç kësaj, në një enë tjetër, rrahni të verdhat derisa të marrin një qëndrueshmëri shumë të shkumëzuar dhe më pas bashkoni të dy përgatitjet.

Shtoni një majë kripe, niseshte misri dhe miell chuño (të situr më parë) dhe përzieni përzierjen me lëvizje mbështjellëse. Derdhni brumin në një tigan për bukë, të lyer me gjalpë dhe të spërkatur me miell chuño. Gatuajeni në furrë në një temperaturë shumë të ulët për afërsisht 30 minuta. Në fund, kur buka të jetë zier dhe të bëhet e artë, fikni furrën dhe lëreni të ftohet në të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francisco Ortiz dijo

  Përshëndetje, do të doja nëse dikush di të bëjë biskota chuño me miell chuño, më jepni recetën

 2.   Rebeca dijo

  Duhet të di nëse niseshteja e misrit është niseshte misri? .. faleminderit

 3.   Ann dijo

  Unë e bëra recetën, por kur e fika dhe pas pak shkova të shoh se buka ishte zbritur, pse ndodhi?