Seliakët: bukë chapatí pa gluten

Ne do të përgatisim një recetë të thjeshtë për role të vogla që konsumohen veçanërisht në Indi plotësisht pa gluten, duke qenë të shijshëm për shije me salcë, djathë krem, gjalpë dhe gjithashtu për të shoqëruar vaktet kryesore të ditës.

Përbërësit:

500 gram miell quinoa
2 gota me ujë të nxehtë
2 lugë kripë

Përgatitja:

Në një tas, përzieni miellin quinoa me ujin e nxehtë, kripën dhe gatuajeni derisa të merrni një brumë me një qëndrueshmëri të fortë që mund ta merrni me duar.

Tjetra, formoni topa të vegjël dhe rrafshoni ato. Renditni tufat në një fletë pjekje të lyer më parë me vaj dhe gatuajini në temperaturë të nxehtë derisa skajet të fillojnë të mblidhen. Në atë moment i ktheni dhe i gatuani edhe për disa minuta. Në fund, hiqni simite, i lini të ftohen për disa çaste dhe tani mund t’i konsumoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.