Seliakët: brumë bombe pa gluten

Unë do t'ju mësoj se si të përgatisni brumin tradicional të bombave pa gluten për të gjithë celiakët, në mënyrë që ata të mund të shijojnë këtë sanduiç të ëmbël të shijshëm me një mbushje të thjeshtë, por të hollë me dulce de leche, krem ​​pastiçerie ose krem ​​çokollate pa gluten.

Përbërësit:

150 gram miell pa gluten
Vezë 4
3 lugë qumësht të nxehtë të skremuar
130 cc qumësht të skremuar
130 cc ujë
100 gram gjalpë
Kripë, një majë

Përgatitja:

Zieni ujin, qumështin, gjalpin dhe një kripë në një tenxhere. Pastaj, shtoni të gjithë miellin pa gluten menjëherë dhe gatuajeni për disa çaste. Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe shtoni vezët, duke u gërshetuar me qumështin. Llokoçis përbërësit dhe vendosini në një mëngë.

Gjalpë dhe spërkatni një pjatë me miell pa gluten dhe formoni bomba ose shkopinj jacob. Gatuajini në një furrë të nxehtë për 12 deri në 15 minuta dhe më pas ulni temperaturën për të lejuar që copat të thahen dhe gatuhen edhe për 15 minuta. Hiqini me kujdes dhe kur të jenë të ftohta mund t’i mbushni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Maria Teresa dijo

    Faleminderit për recetën !!! RERICAS doli. Puthjet