Seliakët: brumë themelor për petë pa gluten

Petë shtëpiake të bëra në shtëpinë tonë janë një ushqim ideal për të shijuar të gjithë njerëzit celiakë dhe për këtë arsye unë do t'ju mësoj se si të përgatisni recetën bazë të brumit për petë pa gluten.

Përbërësit:

12 lugë niseshte misri
6 lugë gjelle miell manovre
6 lugë miell orizi
2 lugë vaj të zakonshëm ose misri
Vezë 3
Kripë për shije

Përgatitja:

Renditni të gjithë përbërësit e thatë në formë kurore. Pastaj shtoni vezët dhe vajin në qendër, hidhni kripë për shije dhe përzieni mirë. Shtoni pak ujë në të derisa të formoni një masë homogjene.

Pasi brumi të përgatitet, shtrijeni atë me shufër dhe prerë petë me një thikë të trashësisë së zgjedhjes suaj. Ju gjithashtu mund të prisni petë me ndihmën e prerësit të makaronave ose pastalindës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gisella dijo

  A mund t’i ngrini makaronat e përgatitura kështu?

 2.   Brian Doris dijo

  A mund të pjellë brumi i makaronave?