Brokoli me proshutë dhe djathë

Brokoli me proshutë dhe djathë, një pjatë e thjeshtë dhe e shëndetshme. Perimet janë një shoqëruese e mirë e çdo pjate të mbushur me lëndë ushqyese, e pasur me minerale, kalcium, fosfor dhe magnez, prandaj Brokoli është një perime që konsumohet gjerësisht, pasi është një burim i shkëlqyeshëm antioksidantësh, i shëndetshëm dhe i pasur. Lowshtë me pak kalori.

Brokoli mund të përgatitet në mënyra të ndryshme, i gatuar, i gatuar në avull, i pjekur në skarë, au gratin, i shoqëruar nga përbërës të tjerë si kjo pjatë që unë propozoj sot, një brokoli me proshutë dhe djathë të gjitha të sautuara, një pjatë e plotë me shumë aromë.

Gatuhet shpejt kështu që është një pjatë që mund të zgjidhet në çdo kohë. Ideale për një darkë të shpejtë ose si fillestar. Sureshtë e sigurt se do ta pëlqejnë edhe të rinjtë edhe të moshuarit.

Brokoli me proshutë dhe djathë
Author:
Lloji i recetës: hyrëse
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 brokoli
 • Tacos proshutë
 • Djathë i grirë
 • Kripë
 • vaj
Preparación
 1. Përgatisim përbërësit, lajmë brokolin dhe heqim buqetat, presim proshutën në kubikë të vegjël
 2. Vendosim një tenxhere në zjarr me pak ujë dhe gatuajmë brokolin, mund të zihet edhe në avull. Ne do ta lëmë për rreth 10 minuta ose derisa të gatuhet ose aldente.
 3. Ndërsa copat e gjelit të detit i kaurdisim në një tigan me pak vaj. Rezervuam
 4. Kur brokoli të jetë gati, hiqeni dhe kullojeni mirë.
 5. Vendosim gjithçka në një tavë të përshtatshme për zjarr ose mikrovalë, shtojmë brokoli në tavë së bashku me blloqet e proshutës dhe sipër spërkasim djathin e integruar.
 6. E fusim në mikrovalë që të nxehet dhe përziejmë gjithçka ose e fusim në furrë në mënyrë që djathi të shkrihet ose të jetë au gratin.
 7. Një pjatë e thjeshtë që mund ta shtoni dhe të ndryshoni recetën me më shumë përbërës sipas dëshirës tuaj.
 8. Shumat janë gjithashtu në përputhje me mënyrën se si ju pëlqen.
 9. Dhe gati për të ngrënë !!! Një pjatë e pasur dhe e shëndetshme

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.