Bizele me vezë të pjekur

Bizele me vezë të pjekur

Sot ju sjell recetën për një nga ushqimet e mia të preferuara: Bizele me vezë të zier. Isshtë e pasur, e shëndetshme dhe shumë e shijshme në këto ditë të pjesës së parë. Unë dua bizele në të gjitha llojet e pjatave dhe kam zbuluar disa nga pronat e tyre:

 • Ai siguron një sasi të madhe të fibrave të tretshme që na ndihmon në funksionimin e duhur të sistemit tonë të tretjes.
 • Bashkëpunon në një thithje më të mirë të ushqimit duke kontrolluar kolesterolin dhe duke shmangur një thithje të lehtë të sheqernave.
 • Ato janë të pasura me minerale si magnez ose kalium, të cilat do të kujdesen për funksionimin e duhur të sistemit tonë nervor, si dhe kalcium që do të kujdeset për kockat dhe dhëmbët tanë.
 • Ato tregohen për dietat e humbjes së peshës, pasi ato janë një bishtajore me pak yndyrë. kalori.

Dhe tani që i dini të gjitha këto, a dëshironi bizele për sot?

Bizele me vezë të pjekur
Një pjatë e pasur me perime me një mori vetish të shëndetshme: Bizele me vezë të zier.

Author:
Kuzhina: Tradicionale
Lloji i recetës: perime
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 1 kg bizele
 • Vezë 4
 • 150 gram proshutë në kube
 • 5 dientes de ajo
 • ½ qepë
 • 1 spec jeshil
 • Copë bukë
 • Piper i zi
 • Papara e ëmbël
 • Vaj ulliri
 • Kripë (një majë)
 • Litër e gjysmë ujë

Preparación
 1. Ne marrim një tenxhere dhe derdhim një jet vaj ulliri dhe kur të jetë shumë nxehtë shtojmë copë bukë. E lëmë të skuqet pak dhe e lëmë mënjanë në një tas për të pure atë së bashku me dy thelpinj hudhër (e lëmë mënjanë deri më vonë).
 2. tenxhere e njëjtë dhe me të njëjtin vaj, ne skuqim tre copa hudhre, gjysmën e qepës në feta të holla, specin jeshil të prerë në dy ose tre pjesë dhe blloqet e proshutës. Kur gjithçka është pak a shumë e skuqur, hedhim bizelet, një lugë çaji spec speci të ëmbël, një prekje piper i zi (për shije) dhe një majë kripe. Ne gjithashtu shtojmë buka dhe pjesa tjetër e hudhrës së pure se kishim seksione dhe hoqëm gjithçka. Kur gjithçka është përzier mirë dhe aromat së bashku derdhim ujin.
 3. Ne le të gatuaj për të gjysmë ore në nxehtësi mesatare.
 4. Kur ka 5 minuta për të fikur zjarrin, Shtojmë 4 vezët në tenxhere dhe ne i lëmë të laken.
 5. Dhe gati për të ngrënë!

Informacion ushqyes për racion
kalorive: 395

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.