Bizele me patate të ëmbël të pjekur dhe proshutë

Bizele me patate të ëmbël të pjekur dhe proshutë

Në shtëpi, jemi mësuar të hamë bizele pothuajse çdo javë. Ne gjithmonë i përgatisim ato në një mënyrë të ngjashme me variacione të vogla. Pse të bëjmë disa ndryshime në klasikët? bizele me proshutë Na ndihmon të mos mërzitemi në tryezë. Dhe po, gjithashtu kontribuon në krijimin e versioneve të thjeshta si kjo e bizele me patate të ëmbël të pjekur dhe proshutë.

Patate e ëmbël e pjekur është një shoqërim perfekt i bizeleve. I jep kësaj pjate një prekje të ëmbël që është gjithmonë tërheqëse për mua dhe që bie në kontrast të përkryer me prekjen e kripur të proshutës. Ne gjithashtu kemi shtuar qepë, sepse qepa është gjithmonë një plus.

A doni ta rikrijoni këtë pjatë? Bërja e kësaj do të jetë shumë e lehtë për ju. Lista e përbërësve është e vogël dhe trashësia e receta përgatitet për gjysmë ore. Ndërsa patata e ëmbël është duke u gatuar në furrë, do të keni kohë për të bërë gati pjesën tjetër të përbërësve. Kontrolloje!

Receta

Bizele me patate të ëmbël të pjekur dhe proshutë
Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 2-3
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 qepë, i julienuar
 • 1 filxhan bizele
 • 2 feta proshutë të trasha
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
Për pataten e ëmbël
 • 1 patate e ëmbël mesatare
 • 50 ml. vaj ulliri ekstra i virgjer
 • P lugë çaji kripë
 • P lugë çaji speci
Preparación
 1. Nxehim furrën në 220ºC.
 2. Pasi të bëhet, ne e perziejme vajin ne nje filxhan, kripë dhe speca për të larë pataten e ëmbël.
 3. Më pas, qërojmë pataten e ëmbël dhe prerë në feta 2 cm. i trashë që e vendosim në tepsi, në letër pergamene.
 4. Lani me përzierjen që kemi përgatitur feta patate të ëmbla dhe piqni për 20 minuta ose derisa butësia dhe skajet të jenë paksa të arta.
 5. Ndërsa feta patate të ëmbla janë duke u pjekur, në një tigan lëvore qepën për 15 minuta me dy lugë vaj.
 6. Në të njëjtën kohë, në një tenxhere me ujë dhe kripë le të gatuajmë bizelet për 8 minuta ose derisa të kenë strukturën që ju pëlqen.
 7. atëherë ne përfshijmë proshutën e prerë në kubikë ose hidheni në tigan me qepë dhe kavardiseni për disa minuta. Për të përfunduar, shtoni bizele të gatuara dhe të kulluara dhe përziejeni zjarrin.
 8. Në këtë pikë do të kemi gati të gjithë përbërësit montoni pjatën. Vendosni fetat e ëmbla të patates në fund dhe sipër tyre përzierjen e qepës, proshutës dhe bizeleve.
 9. Në fund dhe para se të shërbejmë bizelet me patate të ëmbël të pjekur dhe proshutë, shtojmë piper të sapo bluar

 

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.