Bizele me kallamar dhe proshutë, një pjatë e thjeshtë dhe e shpejtë

Bizele me kallamar dhe proshutë

Kur flasim për ushqim të shpejtë, pothuajse gjithmonë e bëjmë për t'iu referuar alternativave jo të shëndetshme. Megjithatë, shumë pjata shumë të shëndetshme mund të përgatiten në më pak se gjysmë ore dhe këto bizele me kallamar dhe proshutë janë një provë e mirë për këtë.

Kallamarët shënojnë ritmin e kësaj recete, e cila përgatitet relativisht shpejt. Pjesa tjetër e përbërësve kryesorë nuk kërkojnë më shumë se dy ose tre minuta zierje ose zierje. Dhe rezultati është i shijshëm siç mund ta shihni dhe i shëndetshëm. Një pjatë e shkëlqyer kryesore, të cilën mund ta plotësoni me disa patate të ziera dhe një ëmbëlsirë.

Në vend të kubeve të proshutës, mund t'i shtoni kësaj recete disa copa proshutë të freskëta i thekur mirë. Është ideale, por duke qenë se nuk është një produkt që normalisht e konsumojmë në shtëpi, kam preferuar t'i drejtohem komoditetit të kubeve të proshutës. Ju, ju mund të zgjidhni!

Receta

Bizele me kallamar dhe proshutë, një pjatë e thjeshtë dhe e shpejtë
Kjo recetë për bizele me kallamar dhe proshutë është shumë e thjeshtë dhe relativisht e shpejtë për t'u përgatitur. Ideale për të kompletuar menunë tuaj javore.
Author:
Lloji i recetës: perime
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 380 gr bizele te ngrira
 • 300 gr prej kallamarësh
 • 1 qepë të copëtuar
 • 1 karafil hudhër, i grirë
 • 75 g të proshutës
 • 2 lugë salcë domate
 • 1 lugë çaji paprika
 • Vaj ulliri
 • Kripë dhe piper
 • 1 gotë verë të bardhë
Preparación
 1. Ziejme bizelet për tre minuta. Pasi të keni përfunduar, kullojeni dhe rezervoni.
 2. Ngrohni tre lugë vaj në një tigan dhe kaurdisim kallamarin e grirë derisa të ndryshojnë ngjyrë. Gjatë rrugës ata do të lëshojnë ujë që duhet ta kullojmë dhe ta rezervojmë për më vonë.
 3. Shtoni pak më shumë vaj në tigan dhe ne përfshijmë qepën. Gatuani për disa minuta së bashku me kallamarët derisa të marrin një ngjyrë kafe të lehtë.
 4. Pastaj shtojmë proshutën dhe kaloni një minutë.
 5. pastaj, shtoni hudhrën e grirë, domate dhe paprika dhe përzieni.
 6. atëherë derdhim verën e bardhë dhe gatuajeni për disa minuta përpara se të shtoni bizelet dhe lëngun e rezervuar të kallamarit.
 7. Ne gatuajmë në zjarr të ngadaltë Edhe 5 minuta dhe i shërbejmë bizelet me kallamar të nxehtë dhe proshutë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.