Biskota me vaj ulliri me çokollatë?

biskota me vaj ulliri

Kjo recetë ka qenë me mua për një kohë të gjatë dhe ishte koha për ta ndarë! Janë biskota me vaj ulliri Janë disa nga biskotat më të thjeshta që kam përgatitur; jo vetëm sepse nuk nevojiten mjete për t'i bërë ato, por edhe sepse formohen lehtësisht me dorë.

Mund t'i përgatisni kudo përderisa keni një peshore dhe një furrë dhe gjëja e parë që nuk do t'ju duhet më kur t'i keni gatuar disa herë. Si të mos mjaftonte kjo, ato kanë një strukturë krokante dhe një shije fantastike në të cilën perceptohen si vaji ashtu edhe limoni.

A ju kam bindur t'i përgatisni ato? Vetëm do t'ju duhen 6 përbërës për të dhe është shumë e mundur që të paktën pesë prej tyre të jenë tashmë në qilarin tuaj. Ruajeni recetën për fundjavë, nëse nuk keni kohë për t'i përgatitur sot dhe shijoni këto biskota me vaj ulliri.

Receta

Biskota me vaj ulliri me çokollatë?
Këto biskota me vaj ulliri kanë shije fshati dhe janë shumë të lehta për t'u bërë. Do t'ju duhet vetëm një furrë dhe 6 përbërës për të.
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 35
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Vezë 2
 • 180 g. sheqer + shtesë për pluhurosje
 • 140 g vaj ulliri ekstra i virgjer
 • Zest prej 1 limoni
 • 2 zarfe me gazifikues
 • 400 gram të miellit të zakonshëm
 • Çokollatë e zezë për ëmbëlsira (opsionale)
Preparación
 1. Rrihni vezët dhe sheqerin me disa shufra manuale ose një pirun derisa të dy përbërësit të integrohen.
 2. pastaj, shtojmë vajin dhe lekuren e limonit dhe perziejini derisa te bashkohen.
 3. Pasi të inkorporohet, shtoni gjysmën e miellit të situr dhe gazifikuesin dhe e përziejmë me shpatull ose lugë druri derisa të arrihet një masë homogjene.
 4. Për të mbaruar Shtoni gjysmën tjetër të miellit, fillimisht me shpatull, pastaj me duar. Brumi që rezulton nuk duhet të ngjitet dhe duhet të jetë i lehtë për t'u trajtuar.
 5. kur ta marrim, ngrohni furrën në 180ºC, e shtruam tepsine me leter furre dhe i lyenim lehte me vaj duart e pastra.
 6. I japim formë biskotaves duke marrë pjesë të vogla të brumit dhe duke bërë toptha me to me një formë pak të zgjatur. Ndërsa i formojmë, i vendosim në tepsi duke lënë nja dy centimetra mes njërës dhe tjetrës.
 7. Kur tabaka është plot, me një pirun shtypim lehtë secilin prej biskotave për të përfunduar duke i dhënë formë.
 8. hidhni pak sheqer mbi secilën prej tyre dhe për të përfunduar i çojmë në furrë.
 9. Piqni 18 minuta ose derisa skajet të fillojnë të skuqen lehtë.
 10. Më pas i nxjerrim dhe i vendosim biskotat në një raft të ftohet ndërkohë që përgatisim grupin e dytë.
 11. Pasi biskotat me vaj ulliri të jenë ftohur mundemi pjesërisht i lani me çokollatë (të shkrirë në bain-marie) ose shijojini ashtu siç janë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.