Biskota krem ​​me bajame dhe çokollatë

Biskota krem ​​me bajame dhe çokollatë

Lehtë për t'u përgatitur dhe e shijshme. Nëse do të isha në vendin tuaj, do të përgatisja përbërësit për të pjekur këto biskota me krem ​​bajame dhe çokollatë gjatë fundjavës. Fëmijët mund të marrin pjesë, ndaj mund të jetë një justifikim për të kaluar një kohë të mirë së bashku duke i përgatitur dhe më vonë duke i shijuar me një kafe ose një gotë qumësht.

Edhe pse në titull përmendim kremin dhe çokollatën e bajameve, e vërteta është se përbërësit bazë për të përgatitur këto biskota dhe ata që kanë peshën më të madhe në recetë janë gjalpi, sheqeri dhe mielli. Po, këto biskota kanë shumë sheqer dhe prandaj nuk duhet të jenë produkt i konsumit të përditshëm.

Tani, për t'i dhënë vetes një kënaqësi të ëmbël herë pas here, ato janë perfekte. tek bazë gjalpi, pluhur kakao dhe krem ​​bajame shtohen për të arritur tre shije të ndryshme. Kjo i bën këto biskota të parezistueshme dhe jo vetëm vizualisht. Ju duhet t'i provoni ato!

Receta

Biskota krem ​​me bajame dhe çokollatë
Këto biskota me krem ​​me bajame dhe çokollatë janë të lehta dhe të shijshme. Ideale për të shoqëruar një kafe ose një gotë qumësht.
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 20
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 220 g gjalpë në temperaturë dhome
 • 270 g. sheqer + ekstra
 • 50g sheqer kafe
 • 1 vezë + 1 e verdhë veze, në temperaturë ambienti
 • 2 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 320 g Nga mielli
 • P lugë çaji pluhur pjekje
 • P lugë çaji sodë buke
 • P lugë çaji kripë
 • 2 lugë pluhur kakao të pa ëmbëlsuar
 • 1 lugë gjelle krem ​​bajame
Preparación
 1. Në një tas perziejme miellin, pluhur për pjekje, sodë buke dhe kripë.
 2. Në të tjera, Rrahim gjalpin dhe sheqernat derisa të arrihet një përzierje e butë dhe me gëzof.
 3. atëherë shtojmë vezën, të verdhat dhe vaniljen dhe rrihni sërish për t'i integruar.
 4. atëherë ne përfshijmë përzierjen e miellit me shpejtësi të ulët, derisa të kombinohen.
 5. Pasi të bëhet, E ndajmë brumin në 3 enë: Të parën e vendosim në frigorifer. Në l-në e dytë shtojmë pluhurin e kakaos dhe në të tretën kremin e bajameve dhe i përziejmë derisa të integrohen me një lugë çaji.
 6. Nxehim furrën në 180ºC dhe tepsine e shtrojme me leter furre.
 7. Më pas përgatisim një filxhan me sheqer për të lyer topat që do të përgatisim.
 8. Me një lugë ndajeni masën e kakaos në pjesë të vogla, midis 18 dhe 20. Dhe më pas dhe në të njëjtin numër bëjmë të njëjtën gjë me brumin e kremit të bajameve.
 9. atëherë e nxjerrim brumin nga frigoriferi dhe marrim nje pjese te vogel si brumet e tjere dhe e bashkojme me nje top kakao dhe nje tjeter gjalp kikiriku per te formuar nje top brumi me te madh.
 10. E lyejmë çdo topth me sheqer dhe i radhisim në tepsi të furrës me hapësirë ​​të mjaftueshme mes biskotave që të zgjerohen. Në rastin tim kam bërë tufa me 8 biskota.
 11. Pjekim për 12-14 minuta, ose derisa skajet të skuqen lehtë dhe qendra të fryhet.
 12. Më pas i nxjerrim biskotat nga furra, i lëmë të pushojnë për nja dy minuta dhe i kalojmë me kujdes në një raft që të ftohen, ndërkohë që vazhdojmë përgatitjen e tufave derisa të përfundojmë brumin.
 13. Pasi bëhen dhe ftohet, shijojmë kremin e bajameve dhe biskotat me kakao si të duam.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.