Bishtajat me qepë dhe proshutë

Bishtaja me qepë dhe proshutë, një pjatë e thjeshtë, plot aromë. Një pjatë e shëndetshme dhe e ndryshme nga pjata klasike e fasuleve me patate.

Kjo pjate me fasule qe une ju sjell shoqerohet me nje qepe shume te zbehur, gati te karamelizuar, megjithese nuk shtoj sheqer, por e le te gatuhet sa te skuqet mire, ne gjysmen e gatimit per te mos vene kaq shume vaj mbi të, shtoj lugë ujë, duket mirë në atë mënyrë dhe nuk shtoj aq shumë vaj.

Bishtajat me qepë dhe proshutë
Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 500 gr bishtaja
 • 2 -3 qepë
 • Kube proshutë
 • vaj
 • Kripë
Preparación
 1. Për të përgatitur fasulet me qepë dhe proshutë, së pari do të pastrojmë fasulet dhe duke prerë këshilla, ne do të heqim fijet nga anët. Do të vendosim një tenxhere me ujë dhe do t’i gatuajmë me pak kripë.
 2. Nga ana tjetër qërojmë dhe presim qepët. Do të vendosim një tigan me një gaz të mirë vaji, do të shtojmë qepën, do ta lëmë në nxehtësi mesatare derisa qepa të ziejë sipas dëshirës sonë, nëse nevojitet më shumë vaj do të shtohet ose pak ujë për të përfunduar karamelizimin . Në fund mund të shtoni edhe pak sheqer.
 3. Kur të shohim që qepa është ashtu siç na pëlqen, shtojmë proshutën në kube pranë qepës, trazojmë.
 4. Pasi fasulet të jenë atje, kullojini mirë dhe shtojini në tigan së bashku me qepën dhe proshutën.
 5. E lëmë të gatuhet për 5 minuta të gjithë së bashku, provojmë në rast se do pak kripë, megjithëse me proshutën nuk do të ketë shumë nevojë për kripë.
 6. Dhe kjo pjatë me fasule jeshile me qepë dhe proshutë do të jetë gati.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.