Sirlola derri me birrë

kokërr-për-birrë

Një recetë e përsosur për të befasuar familjen, a fileto derri me birrë. Një recetë e thjeshtë që përgatitet në një kohë të shkurtër.

Toka e mishit të derrit është një mish i pasur dhe me lëng, me pak yndyrë, shumë e mirë për t’u përgatitur në salca, është shumë e butë dhe e shijshme. Ne do ta përgatisim atë në tenxhere e shpejtë, një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për të gatuar.

Sirlola derri me birrë
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 tenderë me mish derri
 • 1 kavanoz me kërpudha
 • 1 Cebolla
 • 1 kanaçe birrë
 • Gjysmë gotë ujë
 • 1 kub bujon
 • 1 lugë gjelle miell
 • 1 fletë dafine
 • Kripë
 • vaj
 • piper
Preparación
 1. Ne përgatisim selinjtë, i pastrojmë nga çdo yndyrë e mbetur dhe shtojmë kripë dhe piper.
 2. E vëmë tenxheren në zjarr me një reçel të mirë vaji dhe i vendosim sërrit në të dhe i skuqim në zjarr të fortë nga të gjitha anët për ta mbyllur mirë. Ne tërhiqemi
 3. Në të njëjtin vaj vendosim qepën e copëtuar dhe e lëmë për 3-4 minuta të marrë pak ngjyrë, pranë qepës vendosim lugën e miellit dhe trazojmë gjithçka së bashku.
 4. Vendosim sirtonat, shtojmë birrën dhe kur të fillojë të vlojë e lëmë për 3 minuta që alkooli të avullojë, vendosim gjysmë gote me ujë ose një gotë nëse duam më shumë salcë, kubikun e stafit dhe fletën e dafinës, e mbulojmë tenxheren dhe Kur të fillojë të dalë avulli e lëmë për 15-20 minuta, fikim tenxheren dhe e lëmë derisa të zhduket i gjithë avulli.
 5. Hapim kanaçen me kërpudha dhe i kaurdisim në një tigan me pak vaj.
 6. Heqim mishin dhe kur është e ngrohtë mund ta presim, kalojmë salcën përmes blenderit, e vendosim përsëri në tenxhere së bashku me mishin e prerë dhe kërpudhat, e ngrohim.
 7. Nëse salca është pak e lëngshme, tretni pak miell misri në pak ujë të ftohtë dhe do ta shtojmë në salcë.
 8. E vendosim në një enë të shoqëruar nga kërpudhat.
 9. Dhe gati për të ngrënë !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Përshëndetje, unë kam bërë recetën tuaj dhe e kam ndjekur atë pikë për pikë ndërsa e shpjegoni. Pasi fara e ftohtë ishte e ftohtë, e futa në frigorifer dhe pas 3 orësh u përpoqa ta pres. Misioni i pamundur sfidohet plotësisht pavarësisht se ka nënshkruar mirë thikën, dhe kjo nuk është më e keqja se më e keqja është se ajo është më e fortë, leckë parashite, e pangrënshme që e kam hedhur larg. Unë kam pyetur dikë në familjen time dhe ai më thotë se në një tenxhere me presion janë 10 minuta në mënyrë që të mos jetë e shpejtë, aq më pak dhe ju thoni se është midis 15 dhe 20 minuta. Unë nuk do të provoj ndonjë recetë tjetër tuajën, duhet t’i bëni vetë para se t’i shkruani. Ma prishe këtë pjatë.

 2.   Luis dijo

  Disa ditë më parë e vura në provë recetën tuaj të mrekullueshme. E vërteta është se ajo pati sukses, e vetmja gjë që e ndryshoi ishte se e kisha vetëm në tenxhere për 10 minuta dhe doli e lëngshme dhe e gatshme për të ngrënë. Shumë mirë recetë.