Seliakët: bare drithëra pa gluten

Kjo recetë është krijuar për të gjithë ata që vuajnë nga intoleranca ndaj glutenit, duke qenë një trajtim i ëmbël ushqyes i përbërë nga ushqime të lejuara, në mënyrë që ata ta përfshijnë atë në dietën ditore pa shqetësime dhe ta konsumojnë në çdo kohë të ditës.

Përbërësit:

200 gr mbulesë çokollate (e përshtatshme për celiakët)
100 gramë bajame të copëtuara
100 gram arra të copëtuara
50 gramë arra pishe të plota
50 gramë fruta të thata (ananas) të copëtuara
50 gram fara susami
50 gram oriz të fryrë
3 lugë miell pa gluten
100 gram mjaltë
100 g reçel pa gluten

Përgatitja:

Së pari shkrijeni çokollatën në një kazan të dyfishtë ose në mikrovalë dhe në një tas vendosni të gjithë përbërësit e thatë dhe përzieni ato. Pastaj përzieni mjaltin, reçelin pa gluten dhe një të katërtën e çokollatës së shkrirë. Mbuloni një fletë pjekje drejtkëndëshe me letër pergamene dhe shpërndani përgatitjen në mënyrë të barabartë.

Mbulojeni atë me pjesën tjetër të çokollatës së shkrirë dhe merrni pjatën të gatuhet në një furrë të moderuar (të nxehur më parë) për 15 deri në 20 minuta. Kur të hiqni përgatitjen e gatuar, lëreni të ftohet mirë dhe pastaj mund ta prisni në formën e shufrave klasike të drithërave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Adriana raquel perez dijo

    Baret janë shumë joshëse ... faleminderit për ndarjen e recetave tuaja ...