Tost me avokado dhe vezë

Tost me avokado dhe vezë

Edhe pse mund ta keni në çdo kohë, ky tost me avokado dhe vezë funksionon normalisht si mëngjesi apo darka e lehtë. Janë një alternativë e shkëlqyeshme për të nisur ditën me energji, por edhe një zgjidhje e shpejtë kur të kthehemi në shtëpi dhe të mos na pëlqejë të gatuajmë.

Në pak më shumë se 10 minuta ata do ta kenë gati këtë avokado dhe tost me vezë. Vezën e skuqur mund t'ia prezantoni bimës, por edhe ashtu siç kam zgjedhur ta bëj në fërgim. Më duket se është shumë më komode dhe më e pastër për t'u ngrënë, megjithëse herë pas here alternoj.

Përveç avokados dhe vezëve të fërguara, këtij tosti i kam shtuar edhe disa Domate qershi.  Para se t'i shtoj dhe të përfitoj nga nxehtësia e tiganit në të cilin kam bërë vezët e fërguara, po, i kam kaluar nëpër këtë. Një goditje e fortë nxehtësie asgjë më shumë. A do të guxoni ta përgatisni këtë mëngjes nesër?

Receta

Tost me avokado dhe vezë
Tosti me avokado dhe vezë që po propozoj sot, të cilit i kam shtuar edhe domate qershi, është një alternativë e shkëlqyer për të nisur mëngjesin me energji.
Author:
Lloji i recetës: mëngjes
Shërbime: 1
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 fetë bukë
 • 1 aguacate
 • Vezë 1
 • Kripë
 • piper
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 2 domate qershi
Preparación
 1. Thekoni fetën e bukës në toster ose në tigan.
 2. pastaj, qëroni avokadon dhe me pirun e shtypim mishin e tij për ta shtrirë në fetën e bukës. I kriposim dhe piperojmë
 3. Më pas lyejmë me yndyrë një tavë të vogël dhe derdhni vezën gjysmë të rrahur. I rregullojmë me kripë dhe piper dhe i gatuajmë në zjarr mesatar duke e trazuar derisa masa të ketë konsistencën që dëshironi.
 4. E servirim skramble sipër avokados dhe vendosni disa domate qershi të prera në mes dhe të kaluara në tepsi.
 5. Ne shijuam dolli të ngrohtë me vezë dhe avokado.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.