Akullore me banane dhe kokos

Ndërsa jemi në verë, do të ishte e përshtatshme të përfshijmë një akullore të lehtë për tu bërë në recetat tona. Kështu që ne do të përgatisim një akullore banane dhe kos kokosi, Me një proporcion të mirë të përbërësve në mënyrë që askush të mos mbetet pa mundur të përsërisë pjesën.

Përbërësit

 • 5 banane të pjekura
 • 500 ml kos kokosi
 • 2oo ml qumësht
 • 2 lugë miell misri
 • 2 të bardha vezësh të pasterizuara.
 • 180 gr sheqer

Përgatitja:

Në një tenxhere përziejmë sheqerin me qumështin dhe miellin e misrit dhe e vendosim në zjarr derisa të vlojë. Pastaj e derdhim këtë përgatitje në gotën e blenderit dhe shtojmë bananet e grira dhe kosin e kokosit.

 

Përziejini derisa të marrim një krem ​​homogjen pa asnjë gunga. Tjetra, vendosim të bardhat e vezëve të pasterizuara në një enë dhe i rrahim derisa të ngurtësohen. Importantshtë e rëndësishme të kihet parasysh se ne do ta përdorim gjithmonë këtë lloj veze kur përgatitja shkon pa gatuar për të shmangur çdo lloj ndotjeje në ushqim. Shpesh befasohem nga kuzhinierët në televizione që bëjnë majonezë, akullore dhe ëmbëlsira të tjera duke thyer vezë.

    

Pastaj shtoni të bardhat e rrahura në dëborë në përgatitjen e mëparshme dhe trazoni butësisht me një shpatull derisa gjithçka të përzihet në mënyrë të përsosur. E vendosim përgatitjen në kontejnerë që më pas do t’i çojmë në ngrirje.

  

Kur përgatitja të jetë ngrirë, hiqeni atë nga të ftohtit dhe përzieni fuqishëm me një lugë. Do ta shërbejmë vetëm ose të shoqëruar me shurup çokollate ose dulce de leche. Mund të përdorim biskota, shkopinj çokollate, llucë bajamesh etj. të dekoroj. Do të ishte mirë të kishit një lugë në shtëpi për të shërbyer akullore pasi ato janë shumë praktike.

Nxitoni se po shkrihet!

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 490

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   cicërimë dijo

  sa e lehte, ide e mire