Zierje me patate dhe brokoli për t'ju ngrohur

Zierje me patate dhe brokoli

Sa javë kemi kaluar! Koha nuk na jep armëpushim në veri. Njeriu mendon vetëm të kthehet në shtëpi, të ndryshojë rrobat dhe të ketë një pjatë e nxehtë bëje atë të ngrohtë. një pjatë si kjo zierje me patate dhe brokoli që sot ju inkurajoj të përgatiteni.

Është një zierje shumë e thjeshtë me një Lista e përbërësve të zakonshëm. Përveç patateve dhe brokolit, përfshin: qepë, piper jeshil, hudhër, domate, lëng perimesh dhe disa erëza. Nuk keni brokoli? Mund të përdorni romanesco, lulelakër, apo edhe bishtaja dhe zierjen ta gatuani në të njëjtën mënyrë.

Shafran i Indisë dhe kerri Këto janë erëzat që kam zgjedhur për të cilësuar shijen e kësaj zierjeje patate. Po, për një ditë kam hequr dorë nga paprika. Nuk ju pëlqen ta provoni? Bëni një racion të dyfishtë dhe kështu do të keni drekë ose darkë për dy ditë të përgatitur.

Receta

Zierje me patate dhe brokoli për t'ju ngrohur
Kjo zierje me patate dhe brokoli është e përkryer për t'u ngrohur kur të ktheheni në shtëpi në dimër. Dhe shumë e lehtë për t'u përgatitur.
Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 3 lugë vaj
 • 1 qepë të copëtuar
 • 1 piper zile jeshile, i grirë
 • 3 thelpinj hudhre, te grira
 • 1 brokoli, në lule
 • 3 patate, të prera
 • 1 lugë gjelle paste domate
 • P lugë çaji kerri
 • Një majë shafran i Indisë
 • Një majë piper i zi
 • një majë kripe
 • Supë me perime
Preparación
 1. Ne ngrohim vajin në një tenxhere dhe kaurdisni qepën dhe specin gjatë 5 minutave.
 2. pastaj, shtoni hudhrën dhe brokolin dhe gatuajmë edhe pesë minuta të tjera.
 3. Shtoni patatet, domatet dhe erëzat dhe përziejini gjithçka mirë.
 4. Menjëherë pas kësaj, hedhim lëng mishi derisa perimet të mbulohen bujarisht dhe të ngremë zjarrin që të ziejë.
 5. Pasi të fillojë të vlojë, uleni zjarrin, mbulojeni dhe Gatuajme 15 minuta.
 6. Pas kohës kontrollojmë nëse patatet janë gati. Po të ishte kështu, lëreni të pushojë për disa minuta dhe ne shërbejmë.
 7. Ne e shijuam tubin e tavës me patate dhe brokoli të nxehtë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.