Tostat e proshutës Serrano, vezës dhe djathit

Tostat e bukës me proshutë, djathë dhe vezë

Nëse dëshironi të shijoni një të mirë pinxto ose tapaPrisni të provoni këto dolli të proshutës, vezës dhe djathit. Buka e thekur (tostas) e lagur me pak vaj ulliri dhe e fërkuar me hudhër, është një delikatesë e perëndive, pa dyshim. Prandaj doja ta ndaja këtë recetë.

Tostas është një recetë shumë e shkathët, pasi përbërësit që mund të vendosim sipër janë shumë të larmishëm. Thjesht duhet të kemi bukë të mirë dhe të kombinojmë aromat e të njëjtëve përbërës.

Përbërësit

 • Bari ose buka e fshatit.
 • Feta proshute Serrano.
 • Vezët
 • Djathë i prerë në feta.
 • Vaj ulliri
 • 1 thelpinj hudhër.

Preparación

Para së gjithash, për të bërë këtë recetë për dolli me proshutë, vezë dhe djathë, ne do të duhet Prisni bukën. Unë kam përdorur bukë buke, por nëse dëshironi mund të blini një bukë të mirë fshati dhe të bëni feta mesatare (as të holla, as shumë të majme). Do t’i fusim në furrë për rreth 5 minuta në 180ºC, në mënyrë që të piqen pak.

Tostat e bukës me proshutë, djathë dhe vezë

Në të njëjtën kohë buka është e thekur, ne jemi duke e bërë vezë të pjekura në skarë në një tigan. Ne do të vendosim nxehtësinë e ulët, do të shtojmë një shi me vaj ulliri, do të shtojmë vezën dhe do të shtypim të verdhën e saj. Lërini të gatuhen për disa minuta derisa të vendosen plotësisht.

Pasi buka të jetë thekur, fshij një thelpinj hudhër për të gjitha tostat. Në këtë mënyrë, ne do të lëmë të gjithë aromën e hudhrës në thërrimet e saj.

Tostat e bukës me proshutë, djathë dhe vezë

Në fund, do të montojmë dolli me pak vaj, sipër proshutës Serrano, sipër kësaj vezën dhe më pas djathin. Ne do ta vendosim brenda furrë derisa djathi të shkrihet dhe të jetë gati. Shijoni këtë tapa të mrekullueshme!

Më shumë informacion - Tostat e djathit dhe proshutës

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Tostat e bukës me proshutë, djathë dhe vezë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 257

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.