Tortë me karotë dhe kanellë

Tortë me karotë dhe kanellë, një recetë tradicionale  Isshtë shumë popullor, pasi është një tortë më e shëndetshme, me shumë aromë dhe një strukturë shumë lëng. Ideale për mëngjes ose meze të lehtë.

Përgatitja e ëmbëlsirave me sfungjer me perime ose fruta është një mënyrë shumë e shëndetshme për të shijuar këto ëmbëlsiraAto na ofrojnë shumë vitamina dhe minerale, për fëmijët janë të shkëlqyeshëm për t'i bërë këto ëmbëlsira pasi fillojnë të përfshijnë dhe përziejnë përbërës në ushqimin e tyre.

Torta me karotë dhe kanellë është shumë e mirë, ka nevojë për duar sheqeri pasi kanella i jep asaj një pjesë të aromës.

Tortë me karotë dhe kanellë
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 8
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 250 gr Nga mielli
 • 250 gr karrota
 • 200 gr sheqer kafe
 • 150 gr vaj luledielli
 • 1 lugë gjelle kanellë
 • Vezë 3
 • 1 lugë gjelle sodë buke
 • 1 lugë çaji maja
 • Sheqer pluhur
Preparación
 1. Për të bërë tortë me karotë dhe kanellë, së pari do të ndezim furrën në 180ºC me nxehtësi lart e poshtë.
 2. Në një tas, rrahni vezët me sheqerin me shufra elektrike derisa të dyfishohen në vëllim.
 3. Shtoni vajin e lulediellit, përzieni mirë.
 4. Në një tas përziejmë miellin, kanellën, bikarbonatin dhe majanë, kalojmë gjithçka nëpër një sitë.
 5. Shtoni sa më sipër në përzierjen e vezëve dhe sheqerit, pak nga pak dhe duke përfshirë mirë që të mos ketë gunga.
 6. Lajmë karotat që i grijmë. I shtojmë në përzierjen e mëparshme, i përziejmë gjithçka mirë.
 7. Ne marrim një kallëp të lëvizshëm prej 22 cm. E lyejmë dhe e shtojmë të gjithë brumin.
 8. Vendosim në furrë dhe e lëmë të gatuhet 30-40 minuta ose derisa torta të jetë gati. Për këtë do të shpojmë me një kruese dhëmbësh në qendër, nëse del e thatë do të jetë gati, nëse jo e lëmë edhe për disa minuta.
 9. Kur të jetë, e nxjerrim nga furra, e lëmë të ftohet.
 10. E spërkasim me sheqer krem.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.