Tortë bazë kanelle

Tortë bazë kanelle

Po kërkoni një recetë torte që të kujtohet lehtë? Ju mund ta bëni këtë tortë themelore me kanellë kudo që të shkoni, pasi do t'ju duhen vetëm një pjesë e vogël e përbërësve bazë dhe një gotë ujë si referencë për të llogaritur sasitë. Cfare ka me shume, memorizimi i recetës do të jetë lojë e fëmijëve një herë e ke bërë nja dy herë.

Përtej thjeshtësisë së saj, ju do të pëlqeni edhe madhësinë e kësaj torte, perfekte për ato raste kur ne mbledhim familjen në shtëpi, dhe gëzofësinë e saj. Withoutshtë pa dyshim, një nga ëmbëlsirat me gëzof që kam provuar ndonjëherë Dhe mund të qëndrojë në atë mënyrë deri në tre ditë nëse ruhet fort.

Nuk të pëlqen ta provosh? Vendosni furrën të nxehet dhe do ta keni gati këtë tortë për pak më shumë se një orë. Përdorni një kallëp të paktën 22 cm në diametër me muret pak të larta. Siç e kam parashikuar tashmë, kjo tortë është e madhe dhe ngrihet shumë në furrë. Sigurohuni që të ketë të paktën 3cm nga sipërfaqja e brumit deri në skajin e kallëpit. Dhe mos lejoni që askush të ketë furrë në 40 minutat e para ose do t'ju ndodhë si unë dhe forma e saj do të bëhet e shëmtuar.

Receta

Tortë bazë kanelle
Kjo tortë themelore me kanellë surprizon me lehtësinë, madhësinë e saj të madhe dhe gëzofshmërinë e saj. Nuk po pres me padurim ta provosh?
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 12
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 4 vezë L
 • 2 gota sheqer
 • 1 gotë qumështi
 • 1 gotë vaj luledielli
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 3 gota miell
 • 1 qese maja
 • 1 lugë çaji kanellë
Preparación
 1. Nxehim furrën në 180ºC.
 2. Në një tas rrahim vezët dhe sheqerin derisa përzierja të zbardhet.
 3. Pastaj, pa u ndalur të rrahin, shtojmë pjesën tjetër të përbërësve të lëngshëm, nje nga nje.
 4. Kur ato janë të integruara, shtojmë miellin, maja dhe kanella e situr, dhe përzihen me lëvizje mbështjellëse, derisa të merret një brumë homogjen.
 5. atëherë lyejmë formën ose e rreshtojmë me letër furre dhe e derdhim brumin në të.
 6. Pjekim në 180ºC derisa torta të gatuhet, rreth 55 minuta. .
 7. Pasi të ketë mbaruar, e heqim tortën nga furra dhe e lëmë të zbutet për 10 minuta zbërthehet në një raft teli dhe lëreni të ftohet plotësisht.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.