Supë kastiliane me proshutë, një recetë tradicionale

Supë kastiliane me proshutë

sa i pasur është Supë kastiliane. Nuk e keni provuar? Me origjinë modeste dhe me përbërës kryesorë hudhrën, bukën dhe paprikën, është një supë shumë e lirë që çdokush mund ta përgatisë dhe që është shumë ngushëlluese në muajt e ftohtë të vitit. Keni nevojë për një recetë të tillë? Kini parasysh këtë recetë për supë kastiliane me proshutë.

Proshutë, chorizo ​​dhe/ose vezë janë përbërës që shtohen shpesh në këtë supë. Një supë që mund ta pasuroni duke përdorur lëng pule nëse e keni përgatitur, në vend të ujit. Tani që po afron dimri, po bëhet më e shpeshtë që ne përgatisim lëngje mishi në shtëpi, përfitoni prej tyre!

Do ta shohësh sa e lehte eshte per tu pergatitur. Mund ta bëni për gjysmë ore, por ju këshilloj ta lini të gatuhet për një orë nëse nuk jeni me nxitim. Tekstura dhe aroma e kësaj supe kur zihet për kaq gjatë është e shijshme. A nuk dëshironi ta provoni tashmë?

Receta

Supë kastiliane me proshutë, një recetë tradicionale
Supa kastiliane me proshutë është një supë me hudhër me një traditë të madhe. Një propozim i thjeshtë dhe ekonomik që është shumë ngushëllues në të ftohtë.
Author:
Lloji i recetës: Supave
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 4 lugë vaj ulliri
 • 5 dientes de ajo
 • 1 lugë çaji spec speci të ëmbël
 • 3 feta bukë të fortë fshati (6 nëse janë bukë)
 • 75 g e kubeve proshutë
 • 1 lugë çaji mish speci chorizo
 • Ujë ose lëng pule për të mbuluar
 • Kripë dhe piper
Preparación
 1. Qëroni dhe grijini thelpinjtë e hudhrës.
 2. Ne ngrohim vajin në një tenxhere dhe skuqim hudhrat derisa të fillojnë të marrin ngjyrë kafe.
 3. Pastaj ne përfshijmë specin ëmbël dhe hiqni.
 4. Shpejt shtoni kubikët e proshutës dhe fetat e bukes bajate dhe i leme te piqen per disa minuta duke i perzier here pas here.
 5. Më pas shtoni specin chorizo, pak piper dhe hedhim supë për tu mbuluar.
 6. Ne gatuajmë në zjarr të ngadaltë një orë, duke korrigjuar pikën e kripës nëse është e nevojshme.
 7. Ne shijuam supën kastiliane me proshutë të nxehtë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.