Speca të mbushur

Speca Piquilo të mbushur me hake

Për këtë fillim të fundjavës desha të përgatis disa speca të shijshëm piquillo të mbushura me hake dhe proshutë serrano. Kjo recetë është mjaft saludable për këtë kohë në të cilën ne duhet të vazhdojmë të mbajmë vijën.

El mbushje specat piquillo janë shumë të zhdërvjellët, kështu që unë shpesh bëj disa të ndryshme për të provuar kombinime ushqimesh për të bërë një recetë të përsosur si kjo. Në këtë rast, ne kemi zgjedhur hake për fëmijët që të fillojnë me marrja e peshkut në një mënyrë të pasur, të ndryshme dhe të goditur.

Përbërësit

 • 8 speca piquillo.
 • 3 trungje hake.
 • 1 qepë.
 • 2 domate të vogla të kuqe
 • 3 feta proshutë Serrano.
 • Vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle miell.
 • Qumësht
 • Kripë.
 • Trumza.
 • Rigoni.

Preparación

Së pari, ne do të pastrojmë trungjet e hake duke qëndruar vetëm me ijë. Ne do t'i presim këto në kube shumë të vogla dhe do t'i rezervojmë më vonë. Përveç kësaj, ne gjithashtu do të prerë fetat e proshutë me gërshërë dhe do të pres qepë në kube të vogla.

Me gjithë këtë, ne do të fillojmë të kryejmë mbushje. Në një tigan të vogël do të shtojmë një shi të mirë vaj ulliri dhe do të shtojmë gjysmën e qepës. Kur të ketë marrë pak ngjyrë, ne do të shtojmë hake dhe proshutë, llokoçisim pak derisa të bëhet skifteri.

Pastaj, do të shtojmë erëzat dhe do t’i trazojmë mirë që aromat të lidhen. Përveç kësaj, do të shtojmë një lugë miell dhe pak nga pak qumështin derisa të marrim një masa. Lëreni të qëndrojë.

Ne do të hapim kanaçen e specave piquillo dhe do ta heqim këtë në letër thithëse. Kur mbushja është disi e ngrohtë do të mbushim çdo spec me ndihmën e një lugë të vogël, duke ushtruar pak presion në mënyrë që të futet në të gjithë brendësinë e saj.

Ne do t'i vendosim të gjitha specat piquillo në një pjatë të thellë në furrë dhe do të shtojmë një shi me vaj ulliri. Ne do të prezantojmë në furrë 180ºC për rreth 20 minuta.

Më në fund, ne do të bëjmë një ketchup shpejtë dhe lehtë me qepën dhe domatet e tjera. Do t’i presim në zare dhe do t’i ziejmë në tigan me vaj ulliri. Ne do ta bluajmë dhe do ta rezervojmë për më vonë.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Speca Piquilo të mbushur me hake

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 258

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.